Články ze dne 2. 2. 2012

Ministr Bendl prověřuje hospodaření podřízených organizací MZe

2. 2. 2012 | Zdroj: MZe ČR | Článek Článek

Ministr zemědělství Petr Bendl

Ministerstvo zemědělství na pokyn ministra Petra Bendla v těchto dnech zahajuje veřejnoprávní kontroly svých podřízených organizací. Kontroluje se Budvar v Českých Budějovicích, Povodí Labe, Národní hřebčín Kladruby nad Labem a kontroly dalších organizací budou následovat. Ministerstvo zemědělství v současné době zahajuje veřejnoprávní kontroly na místě u následujících podřízených organizací MZe: Budějovický Budvar, národní podnik, Budweiser Budvar, National Corporation, Budweiser Budvar, Entreprise Nationale, Povodí Labe, státní podnik, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, státní příspěvková organizace.

Vyškovský pivovar chce letos zvýšit výstav o čtvrtinu

2. 2. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Pivo sklenice

Vyškovský pivovar, který má od loňska od státu pronajatý společnost Czech Beverage Industry Company (CBIC), chce letos zvýšit výstav zhruba o čtvrtinu na 20.000 hektolitrů. Pomoci k tomu má i export, který teď tvoří necelých deset procent. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci firmy. Zájem o vyškovské pivo je podle vedoucího marketingu a obchodu firmy Romana Holoubka zejména v Rusku. "Dál pivo firma prodává například v Německu, Slovensku nebo Maďarsku," uvedl. "Zkušební várku nyní děláme do Číny," doplnil Holoubek. Smlouvu s plánovaným odběratelem zatím firma uzavřenou nemá.

Mrazy ohrožují pšenici v Rusku a na Ukrajině

2. 2. 2012 | Zdroj: Colosseum | Článek Článek

Pšenice klas

Na úroveň čtyřměsíčního maxima vzrostla v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na pšenici. Jednalo se o reakci na zprávy o teplotách hluboko pod bodem mrazu, které se šíří napříč Ruskem a některými částmi Evropy. Ačkoliv tyto nejsou pro stávající roční období ve zmíněných oblastech nikterak výjimečné, spočívá hlavní problém v nedostatečném pokrytí pěstitelských oblastí sněhovou pokrývkou, jejíž funkcí je ochrana a izolace zrna před venkovními mrazy. V oblasti centrálního Ruska klesly teploty v tomto týdnu již na – 34´C.

Vinaři a jihomoravský hejtman se postavili proti dani z vína

2. 2. 2012 | Zdroj: FinančníNoviny.cz | Článek Článek

Zástupci vinařů a vinohradníků se společně s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem (ČSSD) postavili proti plánovanému zavedení spotřební daně z vína. Daň by podle nich mohla zlikvidovat vinaře na Moravě a vedla by k dovozu levnějších vín z příhraničí, shodli se dnes na tiskové konferenci v Brně. Daň navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Jihomoravský kraj je vlajkovou lodí vína a vinařství v republice a zavedení spotřební daně může velmi poškodit naše vinohradníky. Pro zavedení daně neexistuje žádný racionální důvod," řekl Hašek s tím, že daň by do státní kasy přivedla marginální částku.

Silné mrazy pod 20 stupňů by mohly ohrozit meruňky a třešně

2. 2. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Meruňky

Silné mrazy pod minus 20 stupňů Celsia by mohly ohrozit květní násadu peckovin, jako jsou meruňky a třešně. Jádrovinám, tedy jablkám či hrušním, by mrazy uškodit neměly. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Upozornil na to, že hodnotit dopady dosavadních silných mrazů zatím nelze. Pozitivem současného ochlazení je podle Ludvíka to, že bylo postupné a přišlo v době, kdy jsou stromy v hlubokém spánku, takzvané dormanci. Rizikem by však mohl být silný vítr, který je pro stromy horší než extrémní mrazy.

Prověříme novou „hrozbu“

2. 2. 2012 | Zdroj: SVS ČR | Článek Článek

Logo Státní veterinární ústav

Sotva jsme se vyrovnali s katarální horečkou ovcí, neboli bluetongue, a naše republika po čtyřleté vakcinaci nemá s touto nákazou problém, objevil se v Evropě (Holandsko, Belgie, Německo) další virus ohrožující skot a ovce. Je to schmallenberský virus, o jehož vlastnostech a rizicích pro chovaná zvířata jsme okamžitě informovali chovatele i média (již 9. 1. 2012). Jelikož je Schmallenberg virus nová virová nákaza skotu, zatím nelze přesně vymezit rizika spojená s výskytem této nákazy. V současné době je ale zřejmé, že případný výskyt této nákazy v ČR by znamenal ekonomické ztráty způsobené ztrátou produkce a to především u skotu.

EU chce zlepšit kvalitu povrchových vod

2. 2. 2012 | Zdroj: Euractiv.cz | Článek Článek

Evropská unie

Evropská komise chce, aby voda v řekách, jezerech a pobřežních vodách byla kvalitnější a nebyla kontaminovaná chemickými látkami, které mohou nepříznivě ovlivňovat životní prostředí a představovat potenciální riziko i pro zdraví lidí a zvířat. Navrhla proto rozšířit seznam znečišťujících chemikálií o 15 nových látek, které se běžně nacházejí třeba v antikoncepčních pilulkách nebo jiných hormonálních lécích. Zajistit dostatečné množství kvalitní vody pro potřebu lidí i podniků a při tom neohrožovat životní prostředí je jedním z hlavních pilířů politiky EU na ochranu evropských vod.

Rýže propadla na devítiměsíční minimum

2. 2. 2012 | Zdroj: Colosseum | Článek Článek

Rýže

Na devítiměsíční minimum klesla v průběhu včerejšího dne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na rýži. Důvodem jsou spekulace, podle nichž v souvislosti s nárůstem globální produkce zmíněné komodity oslabí export rýže z U.S. Podle zprávy Organizace spojených národů vzroste globální produkce rýže v průběhu stávajícího období 2011-2012 o 3 % na celkových 721 miliónů metrických tun. Největším dílem se na zmíněném zvýšení produkce podílejí státy jako Indie, Pákistán a Vietnam.

Lepší hospodaření s vodou v nápojářském průmyslu

2. 2. 2012 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Voda detail dopad na hladinu

Voda je nejdůležitější surovinou nápojářského průmyslu a čistá pitná voda je stále rostoucí měrou ceněnou surovinou. Nemluvě o hospodářské důležitosti zde má nápojářský průmysl také hlavní sociální zodpovědnost, aby chránil tento živoucí zdroj. Účinné a trvale udržitelné zacházení s vodou vyžaduje integrativní přístup, který je zaměřen na celostní způsob při optimalizaci potenciálu používané vody. To zahrnuje zhodnocení místních vod, ale i provoz jímek a systém zachycování vody, stejně tak jako snížená spotřeba používaná přímo pro výrobu a celková recyklace vody a vyvarování se jakéhokoli plýtvání s vodními zdroji.

Lesníci a pilaři v Rakousku a Bavorsku se zatím nedohodli na cenách dříví

2. 2. 2012 | Zdroj: Silvarium | Článek Článek

Podobně jako v Tyrolsku a dalších oblastech, kde se pilaři ještě na začátku I. kvartálu nedohodli na cenách s Rakouskými spolkovými lesy (Öbf), probíhají také v Bavorsku „tuhá“ jednání o cenách dříví. Zatímco pilaři se snaží o snížení cen na průměr 95 eur/m3, majitelé lesů ještě stále počítají s tím, že se budou pohybovat v trojciferných číslech. Obě strany spekulují a je to psychologická „hra“. Zatím je totiž ještě relativně dostačující množství dříví na skladech, proto jsou pilaři ve vyjednávání důraznější.

Slovensko po měsíci ruší spotřební daň na ovocná vína

2. 2. 2012 | Zdroj: Lidové noviny | Článek Článek

Vína sklenice

Slovensko po pouhém měsíci platnosti ruší spotřební daň na ovocná vína a medovinu. Příslušnou novelu zákona o dani z alkoholických nápojů ve středu schválil parlament. Stalo se tak po tlaku výrobců, kteří pohrozili zrušením výroby a začali propouštět. Spotřební daň na ovocná vína vyrobená například z jablek nebo rybízu i spotřební daň na medovinu zavedl na Slovensku zákon, který začal platit na začátku letošního roku. Původně se počítalo také se zdaněním vína vyráběného z hroznů, což se ale nestalo. Nová daň výrazně zdražila ovocná vína, která se tak prý stala neprodejnými. Zavedení spotřební daně na víno plánuje v Česku ministr financí Miroslav Kalousek.

Budějovický ležák může vedení Budvaru zhořknout

2. 2. 2012 | Zdroj: E15 on line | Článek Článek

Piva v pulitrech

Vedení Budějovického Budvaru už nejspíš zvoní hrana. Deníku E15 to potvrdili lidé obeznámení s důvody i průběhem hloubkové kontroly, která v jediném národním podniku v republice začala včera. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) sice takový závěr nechce předjímat, ale říká: „Tak velký ohlas a panika, kterou kontrola vyvolala, není přece úplně normální.“ Výsledky auditu očekává v řádu týdnů.

Lesníci ve Zlínském kraji si nynější tuhý mráz pochvalují

2. 2. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Lesníci ve Zlínském kraji si nynější tuhý mráz pochvalují. Nízké teploty sice nejsou příjemné pro dělníky v terénu, jsou však výhodnější pro techniku, která se díky zmrzlému terénu dostane na potřebná místa. Kdyby však extrémní mrazy pokračovaly, stromy mohou začít praskat, řekli dnes ČTK lesníci. Mráz si pochvalují například pracovníci společnosti Městské lesy ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku

Světové ekonomické fórum: Nedostatek vody ohrožuje produkci obilovin

2. 2. 2012 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Voda kapka

Globálně o třetinu méně obilovin – to by mohl být důsledek nedostatku vody očekávaného v příštích desetiletích. Před tím varoval předseda správní rady společnosti Nestlé Peter Brabeck na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Nedostatek vody kromě toho povede k ostré konkurenci mezi jednotlivými státy o vodu a mohl by vyvolat sociální nepokoje, říká Brabeck.

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info