Agris.cz - agrární portál

Tradiční české lihovině rumu hrozí zánik

28. 5. 2001 | Lidové noviny

Kvůli boji domácích likérek o značku "Tuzemák" by mohl český rum nakonec zcela zmizet ze světa.

Po vstupu Česka do EU nebude tuzemský rum už dál možné nazývat rumem. Spor likérek o jeho nový název by paradoxně mohl způsobit úplný zánik tohoto nápoje.

Tuzemský bernardýn či Rumba. To jsou dva z mnoha možných názvů, pod nimiž se může v budoucnu skrývat tradiční tuzemský rum. Zákazník však nebude mít žádnou jistotu, že si skutečně kupuje to, na co byl zvyklý. Pokud se totiž výrobci nedohodnou na jednotném názvu, objeví se na trhu mnoho značek, z nichž řada nebude mít s tuzemským rumem nic společného. Bez jednotného názvu totiž nebude možné rum zaregistrovat. Výrobce pak nebude nic nutit, aby dodrželi správný proces výroby a obsah alkoholu. "Jednotný název je podmínkou, aby mohl být rum zapsán jako komodita do zákona o potravinách," říká ředitel společnosti Linea Nivnice Gabriel Slanicay. Uzákoněním komodity se výrobci zavazují, že pod daným názvem budou jednotným postupem vyrábět lihovinu přesně dané kvality a se stanoveným obsahem alkoholu. Ten u tuzemského rumu činí 37,5 až 40 procent. "Pokud nebude uzákoněna nová značka místo nynější Tuzemský rum, nebudou výrobci ničím vázáni. Mohou pak vyrábět třeba dvacetiprocentní rum. Zákazník se navíc v mnoha značkách bude jen těžko orientovat. To by v praxi znamenalo konec tuzemského rumu," vysvětluje Slanicay. Označení rum zmizí z etiket s plachetnicí se vstupem České republiky do Evropské unie. Podle pravidel unie se totiž smí jako rum prodávat jen alkohol vyrobený z cukrové třtiny. Základní surovina pro tuzemský rum se ale získává z obilí nebo z brambor.

Tuzemák chtějí všichni

Spor o nové označení rumu se mezi výrobci rozhořel poté, co si likérka Trul, s. r.o., Mikulovice na Jesenicku nechala zaregistrovat ochrannou známku Tuzemák. Toto označení by se ale podle sdružení výrobců lihovin mělo vztahovat na celou komoditu tuzemského rumu. "Značka Tuzemák by měla být dostupná pro všechny výrobce rumu," říká prezident sdružení Vladimír Steiner. "Tuzemák vyrábíme od roku 1997. Je to náš výrobek. Jsme jediní výrobci tuzemáku v České republice," trvá na svém ředitel Trulu Jan Babják. Spor o název Tuzemák má rozhodnout Úřad pro průmyslové vlastnictví. Na jeho verdikt čeká Unie výrobců lihovin, která nechce zánik tuzemského rumu dopustit. "Máme několik návrhů pro budoucí označení rumu. Konkrétní název jsme ještě nevybrali. Počkáme až na konec známkoprávního řízení," sdělila víceprezidentka sdružení Emílie Hnízdilová. Návrhy odmítla prozradit z obavy, aby si je nějaká likérka nezaregistrovala jako vlastní. Většina velkých výrobců tuzemského rumu sdílí názor sdružení výrobců lihu a čeká na jednotný název. Některé likérky však již mají v názvu svého produktu jasno: "Na etiketě našeho tuzemského rumu je obraz bernardýna. Rum se tedy bude jmenovat Tuzemský bernardýn," prohlásil Josef Kvapil z likérky Dolany. "Kdyby se však unie shodla na jednotném názvu, byli bychom raději," dodal.


Zdroj: Lidové noviny, 28. 5. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.05.2024 16:15