Agris.cz - agrární portál

Saský ministr životního prostředí se zajímá o Spolanu

18. 1. 2002 | Denik.cz

Staré ekologické zátěže v neratovické Spolaně budou zřejmě jedním z témat, kterým se v pondělí bude zabývat saský ministr životní prostředí Steffen Flath, který přicestuje do Prahy. Nejožehavějším tématem budou dioxiny.

Ještě počátkem devadesátých let se uvnitř nacházely tři budovy, které byly silně zamořeny těmito nebezpečnými toxickými látkami. Poté, co jedna z nich byla zalita do betonu, jsou ještě dvě z nich vystaveny povětrnostním podmínkám.

Spolana si nechala vypracovat studii od specializované firmy, jak s těmito bývalými továrními halami naložit. Studie podle ekologického hnutí Greenpeace zároveň navrhla dvanáct způsobů, jak dioxiny zlikvidovat. "Když jsme studii, kterou se nám podařilo získat, zaslali zahraničním odborníkům, tak se zhrozili," uvedl za Greenpeace Miroslav Šuta. Řekl, že první tři metody počítají například i s likvidací pomocí trhavin.

České úřady však uvažují se dvěma metodami likvidace. Jednou z nich je zalití zbývajících budov do betonu. Podobně tomu bylo i u třetího objektu, který od počátku 90. let kryje betonový sarkofág. "Tato metoda dlouhodobě nic neřeší. Byl by to jen odklad, protože po vypršení životnosti betonu by tam dioxiny stále byly přítomny," řekl Šuta.

Druhou metodou, která připadá v úvahu, je tak zvaná vitrifikace. V tomto případě by se roztavilo speciální sklo, do kterého by se dioxiny uložily. Jak ale Šuta namítl, dioxiny jsou při vysokých teplotách těkavé. "Mám k dispozici vyjádření čtyř zahraničních odborníků, kteří na tento problém upozorňují," doplnil ekolog.


Zdroj: Denik.cz, 18. 1. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.05.2024 13:51