Agris.cz - agrární portál

Odlov lišek začne už v květnu

11. 4. 2002 | Krkonošské noviny

Všechny vakcinační látky určené na ochranu lišek proti onemocnění vzteklinou v oblasti Trutnovska, byly během minulého týdne aplikovány do terénu.

"Poslední vakciny jsme v okrese shodili v neděli," informoval nás včera pověřený koordinátor akce pro kraj z Okresní veterinární správy v Hradci Králové Petr Odon. Poprvé byla preventivní akce provedena letecky. Připomeňme, že návnady jsou vyrobeny z rybí moučky a tuku, mají okrouhlý tvar o průměru 3,5 centimetru a výšce 1,7 centimetru. Mají hnědozelenou barvu a silně zapáchají rybinou.

I když je v Krkonoších ještě poměrně dost sněhu, látce to nevadí.

"Lišky si návnadu ze sněhu vyhrabou. Navíc jsou tato místa uložení vhodná i proto, že nedochází k přímému působení slunce," sdělil nám ředitel Okresní veterinární správy v Trutnově Jaroslav Čechura.

Myslivci se podle jeho slov od 15. května za úhradu zhostí odlovu lišek, které pak budou podrobeny kontrole, zda došlo k protilátkové odpovědi na očkování.

"U všech ulovených zvířat se zjišťují výtrusy tetracyklinu, jimiž je obohacena vakcinační látka. Antibiotikum se ukládá v zubech. Zjišťujeme tak, zda byla provedená akce účinná," vysvětlil Jaroslav Čechura.

Pokud jsou zvířata skutečně oočkována, je záruka, že i když se na inkriminovaném území objeví liška nakažená vzteklinou, nenajde vnímavého jedince. Sama uhyne a nákaza se zastaví.

Rozsah odlovu lišek, který začíná v květnu, je závislý na mnoha faktorech. Například na podmínkách pro rozmnožování této zvěře, pro niž neexistuje doba hájení v daném roce. Množství lišek pochopitelně ovlivňuje i potravní nabídka, jež je zrovna k dispozici. Z hlediska zjišťování účinnosti vakcíny má veterinární správa za povinnost odlov jedné lišky na deset kilometrů čtverečných.

"Většinou se na Trutnovsku odloví šest set až tisíc kusů," konkretizoval ředitel veterinární správy.

V oblastech, kam byly aplikovány návnady s očkovací látkou, zvláště pak v lesích, by měla veřejnost dodržovat určité zásady. Nedotýkat se návnad, poučit své děti, nenechat volně pobíhat psy. V případě potřísnění kůže vakcínou, která je tekutá a nachází se uvnitř návnady v ampuli, je potřeba omýt zasažené místo vodou a desinfikovat.


Zdroj: Krkonošské noviny, 11. 4. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.05.2024 13:41