Škody na rybnících se projeví nedostatkem ryb na Vánoce
20. 8. 2002 | Právo
Produkční rybáři v Plzeňském kraji předpokládají, že škody způsobené povodní na rybnících se projeví nedostatkem ryb zejména před vánočními svátky. "Patrně nebudeme schopni pokrýt celou poptávku, která je každoročně před před Vánocemi několikanásobně vyšší. Stejně tak počítáme s tím, že nedodržíme nasmlouvané množství ryb pro export," konstatoval generální ředitel a. s. Klatovské rybářství Jaroslav Průcha.
Odhadují škody
Jak dalece velká voda klatovské rybáře poškodila, se Průcha zatím neodvážil odhadnout. "Voda šla přes hráze, spousta ryb je odplavena a jsou poškozená stavidla. Dáváme to zatím dohromady, ale již brzo budeme schopni škody na zdevastovaných rybnících alespoň částečně vyčíslit. Úbytek ryb poznáme až při podzimních výlovech," konstatoval Průcha. Podle jeho slov však nebudou rybáři schopni financovat práce na obnovení rybníků z vlastních zdrojů. "Takové rezervy nemáme. Při tom obratu, který máme, je není možné ani vytvořit. Proto jsme připraveni požádat o pomoc ministerstvo zemědělství," doplnil Průcha. H luboké vrásky na čele ale dělá rybářům z Klatov protržení hráze chovného rybníku Kacerna u Merklína v okrese Plzeň-jih. Kvalita vody by se však podle Průchy v rybnících neměla nijak výrazněji zhoršit. "Žádné nebezpečné látky se do rybníků svelkou vodou nedostaly," řekl. Také sportovní rybáři v Plzni nebudou mít takové úlovky, na jaké byli v minulosti zvyklí. Plzeňské řeky se zřejmě na nějaký čas promění v mrtvou vodu. "Počty ryb se v řekách silně zredukují zejména v horních tocích řek. Většinu jich totiž nenávratně spláchla povodeň," uvedl tajemník Krajského rybářského svazu v Plzni Jan Štípek.
Práce na týdny
"Ještě ani nemáme zmapovány dopady záplav na chovné rybníky místních rybářských organizací, takže není jisté, zda budou schopné vysadit do řek další ryby," pokračoval Štípek. Například zcela zdevastovaná je umělá líheň v Předenicích, kde tamní rybáři patří mezi vůbec největší producenty rybího plůdku v Evropě. "Nepomohla ani obtoková strouha. To byly takové přívaly vody, že máme zanesené všechny sádky, a bude trvat týdny a možná i měsíce, než líheň alespoň zčásti zprovozníme," hořekoval místní rybář. Podle Štípka zatím rybáři nezaznamenali úhyn ryb v důsledku znečištění vody. "Tam, kde to vypláchlo žumpy nebo septiky, to vzápětí velká voda dostatečně naředila," upřesnil Štípek.
Zdroj: Právo, 20. 8. 2002
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 22.12.2025 16:15
