Cena kávy brzy vzroste
25. 11. 2002 | Lidové noviny
Očekávání nižší produkce kávy v Brazílii zvyšuje její cenu na komoditních trzích. Trend nízkých cen, které káva na světových trzích zažila v posledních dvou letech, je u konce. Americká pražírna kávy Folgers minulý týden ohlásila zdražení pro spotřebitele. Čeští producenti se asi brzy přidají.
V posledních několika letech se vlivem vysoké produkce prodávala káva na světových komoditních trzích za velmi nízké ceny. Po-dle analytiků tento trend skončil. V posledních týdnech totiž ceny obchodované kávy začaly pozvolna růst. Zdražily oba typy obchodovaných káv, Arabica i levnější Robusta. Lídr trhu, balírna kávy Folgers, která patří do skupiny Procter and Gamble, již tento týden ohlásila zdražení jedné plechovky kávy o čtvrt dolaru. ˝Změnili jsme cenovou politiku, neboť newyorský trh zvýšil ceny v očekávání nižší brazilské úrody,˝ vysvětlil deníku Wall Street Journal mluvčí Folgers Gary Dowdell počin firmy. ˝Naposled jsme ceny měnili před dvěma lety, kdy jsme naopak cenu pro spotřebitele snižovali,˝ dodal. Na trzích s kávou byl totiž v letech 2000 až 2001 velký přetlak jednak produkce z Brazílie, jednak některých asijských států. Čeští výrobci rovněž čekají na brzké zdražení. Surovinu totiž nakupují na komoditních trzích. ˝Naštěstí máme pro příští rok nasmlouváno mnoho kontraktů, takže téměř nemusíme nakupovat,˝ říká ředitel Balíren Marila Milan Šedivý s tím, že pokud bude ale trend zvyšování cen zelené kávy trvat, v cenách firem se to projeví. Během letoška prý balírny ceny pro odběratele spíše ještě snižovaly. ˝Nejde ale brát v úvahu cenové akce v obchodních řetězcích. To nejsou relevantní ceny, ale spíše marketingová záležitost,˝ dodal Šedivý. Podle mluvčího Nestlé Martina Waltera se zatím zvýšení cen kávy na produkci jeho firmy neodrazí. ˝Kupujeme již hotovou instantní kávu, takže cenové trendy se u nás projevují až později,˝ uvedl.
Jak se vyvíjela cena kávy:
prosinec 1996 96,139
prosinec 1997 144,83
prosinec 1998 87,521
prosinec 1999 76,534
prosinec 2000 63,076
listopad 2001 45,19
listopad 2002 72,40
(jde o kávu typu arabica, údaje jsou v US centech na libru)
Zdroj: Lidové noviny, 25. 11. 2002
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.12.2025 22:41
