Agris.cz - agrární portál

Palas. Krize na trhu s vepřovým se prohloubí počátkem roku

3. 12. 2002 | Agris

Na počátku příštího roku hrozí v ČR horší nebo obdobná situace na trhu s vepřovým masem jako tomu bylo v roce 1998, kdy bylo do naší země dovezeno za tři měsíce celkem 16 000 tun vepřového masa. Informoval o tom na dnešní tiskové konferenci ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Podle jeho názoru hrozí celému tuzemskému sektoru vepřového výrazná újma, zemědělcům pak prudký pokles cen jatečných zvířat a následný dlouhodobý pokles produkce. Ministr předpokládá jen do konce letošního roku dovoz 35 000 tun vepřového, v loňském roce se ho dovezlo přitom 22 300 tun. To však není všechno. Od prvního ledna 2003 je ČR v rámci mezinárodních dohod povinna otevřít preferenční bezcelní kvótu s EU na import 6 500 tun vepřového, stejně tak bezcelní kvótu ve výši 6 000 tun pro Maďarsko a smluvní celní kvótu v rámci WTO s třicetiprocentním clem ve výši 3 292 tun. V posledním letošním kvartálu by se v ČR mělo navíc narodit přibližně o 250 000 kusů selat více než ve stejném období loňského roku.

Stát proto podle ministra připraví v co nejkratším termínu návrh Nařízení Vlády na dotovaný export prasat v maximálním možném limitu 71,7 milionu korun na 10 100 tun vepřového masa. "Zároveň chceme oficiální nótou informovat Evropskou komisi o vážné hrozbě újmy sektoru prasat a vepřového masa," konstatoval Palas. MZe také podle jeho slov již od současné doby hodlá prostřednictvím Státní veterinární správy ČR zajistit kontroly správné certifikace dovozů vepřového. Posledním krokem by pak mělo být stanovení spouštěcí úrovně dovozů, po jejímž naplnění by bylo možné zvýšit cla na dovoz vepřového ze zahraničí, přičemž ale musí být zachován přístup vepřového na tuzemský trh v rámci zmíněných celních kvót.


Zdroj: Agris, 3. 12. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 17:11