Agris.cz - agrární portál

Fernety ze Stocku Plzeň - Božkov míří do exotického Thajska

10. 2. 2003 | Agris

Společnost Stock Plzeň - Božkov začala vyvážet Fernet Stock a Fernet Stock Citrus do Thajska. Informoval o tom dnes Jiří Janoušek z agentury 4Jan, která Stock mediálně zastupuje. Podle Janouška se tak stala tato jihoasijská země prvním zámořským trhem pro dvě nejoblíbenější české lihoviny. "Již nyní ve Stocku Plzeň - Božkov finišují přípravy na export fernetů do Spojených států amerických," upozornil Janoušek.

"Do Thajska směřuje zkušební dodávka 10 tisíc litrů Fernetu Stock a Fernetu Stock Citrus, která je určena pro gastronomii. Máme ale i přísliby na prodej obou fernetů v tamních obchodních řetězcích," uvedl ředitel prodeje Stocku Plzeň - Božkov Radek Svoboda. Podle něho je thajský trh pro Stock Plzeň - Božkov velmi zajímavý nejen vzhledem ke své velikosti, ale také díky tomu, že hořké a bylinné lihoviny zde mají tradici.

Po zhruba ročních přípravách se Stock Plzeň - Božkov chystá na vývoz fernetů do USA, s nímž hodlá začít ještě v prvním pololetí. Stock Plzeň - Božkov již pro export do zámoří získal potřebné licence a v současné době již připravuje anglickou verzi známých etiket. Do Spojených států poputují nejen Fernet Stock a Fernet Stock Citrus, ale i loňská novinka Fernet Stock Orange. Současně Stock Plzeň - Božkov jedná o vývozu svých produktů do Kanady, Austrálie a Velké Británie.

Klíčovým vývozním trhem je pro Stock Plzeň - Božkov Slovenská republika, kde se prosazují především Fernet Stock, Fernet Stock Citrus a Fernet Stock Orange. Na Slovensku od loňského roku funguje dceřiná společnost Stock Slovakia. K tradičnímu slovenskému trhu však již loni přibyla další odbytiště - Finsko, Španělsko a Slovinsko.

Nejvýznamnějšími exportními značkami Stocku Plzeň - Božkov jsou Fernet Stock, Fernet Stock Citrus, Vodka Amundsen, Brandy Stock Original a nejnověji také Fernet Stock Orange. Největší dynamiku přitom vykazuje Fernet Stock Citrus, jehož vývoz se v roce 2002 meziročně zvýšil o více než 80 procent.

Stock Plzeň - Božkov loni vyvezl celkem 1,82 milionu litrů lihovin, což představuje meziroční zvýšení o více než 47 procent. Letos společnost počítá s dalším posílením exportu minimálně o čtvrtinu. Loni Stock Plzeň - Božkov prodal celkem 26,2 milionu litrů lihovin a export se tak na celkovém odbytu podílel zhruba sedmi procenty.


Zdroj: Agris, 10. 2. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.12.2025 22:20