Vláda chystá zákon o vyvlastňování půdy
7. 4. 2003 | Denik.cz
Vleklé spory o pozemky už zpozdily nejednu důležitou stavbu o dlouhé měsíce či roky. Například obchvat Plzně na dálnici D5 má zpoždění pět let.
Životně důležitý úsek dálnice D11 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Hradcem Králové se kvůli tomu ještě ani nezačal budovat. Tomu však má být brzy konec. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje zákon, který by zlegalizoval vyvlastňování ve veřejném zájmu. "Mělo by to urychlit například výstavbu dálnic či průmyslových zón a předejít možným vleklým sporům,"vysvětlila záměr ministerstva ředitelka odboru stavebního řádu ministerstva Václava Koukalová. Vyvlastňovat je možné v určitých případech i nyní, ale není to určeno speciálním zákonem. "V minulosti měl majitel vyvlastněného pozemku nárok pouze na cenu, za kterou nemovitost sám koupil, tedy často na zlomek současné tržní ceny. Po přijetí zákona by měla náhrada za vyvlastněný pozemek odpovídat tržní ceně," řekla Koukalová.
Podobný zákon může však vyvolat ostré protesty, protože poněkud zavání socialistickými pořádky. "Před přijetím zákona je proto bezpodmínečně nutné důkladně vyjasnit, jak se bude stanovovat účel vyvlastnění či prokazovat veřejný zájem, aby vyvlastnění nebylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod," podotkla náměstkyně ministra pro místní rozvoj Ivana Hanačíková. Vyvlastnit podle ní například nebude možné, pokud lze nemovitost získat dohodou nebo když plánovanou stavbu lze postavit na jiném místě.
Naopak vyvlastnit nemovitost bude možné například kvůli veřejně prospěšné stavbě. Těmi jsou mimo jiné bytová výstavba, stavby k zajištění obrany a bezpečnosti státu či komunikační stavby. K vyvlastnění může dojít i kvůli budování průmyslové zóny. "Manipulace s pozemky, které jsou v předpokládané trase dálnice, je zákonem omezena například v Německu. Pozemky pak nemůže koupit spekulant, který by bránil stavbě," řekl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek Nový zákon by měl platit podle dosavadních předpokladů od 1. ledna 2005.
Podmínky vyvlastňování
pouze je-li stavba ve veřejném zájmu
úhrada vyvlastněné nemovitosti za tržní cenu
vyvlastnění nebude možné, pokud lze stavbu postavit na jiném pozemku
Zdroj: Denik.cz, 7. 4. 2003
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.01.2026 09:02
