Agris.cz - agrární portál

Přebytečné ovoce? Do moštárny, výkupny či palírny

30. 9. 2003 | Mladá fronta Dnes

Možná právě v těchto dnech řešíte, jak naložíte s ovocem, které dozrává na zahradě. Pokud ho nezpracujete sami, máte na výběr mezi výkupnou, moštárnou nebo také palírnou. Každý z uvedených způsobů zpracování ovoce přináší své výhody: peníze na ruku, zdravý mošt nebo "ohnivou vodu".V těchto dnech dozrávají hlavně jablka. Jednou z možností, jak je zpeněžit, jsou výkupny. Výkupní cena jablek se pohybuje od 1,20 do 1,40 za kilogram. "Letos jsme začínali na ceně jedna koruna za kilogram jablek, v současné době se cena vyšplhala až na korunu čtyřicet. Podobně je tomu také u hrušek," uvádí Bedřich Číhala z výkupny ovoce ve Stříteži nad Ludinou v Olomouckém kraji.Výkupní ceny jablek rostouCena jablek se na různých místech republiky liší. "V některých výkupnách je cena korunu za kilogram, ale třeba v západních Čechách je na mnoha místech prodáte za 2 koruny. U nás je kompromisní varianta, tedy 1,50 za kilo," popisuje Radek Tichý z výkupny Drago Kokory. "Oproti loňsku jablka podražila, průměrná cena byla přibližně korunu za kilogram. Kromě jablek vykupujeme též šípky, a to za sedm korun za kilo," dodal Tichý s tím, že je v této oblasti silná konkurence především z balkánských zemí. "Vykupujeme jich ale jen omezené množství, protože nemáme odbyt. Ovšem i tak se domnívám, že stejně jako jablek je šípků výrazně méně než v loňském roce," uzavírá Radek Tichý. V některých provozovnách berou například černý bez nebo jeřáb červený, tedy obyčejné jeřabiny. "Za bez platíme zhruba 4,50 za kilo, jeřáb rozlišujeme, je-li trsový, nebo samotné kuličky. Cena je pak 5 korun za kilo trsů a 9 korun za kuličky. Med vykupujeme kilo za 62 korun, cena však může vzrůst podle kvality až na 85 korun," uvádí Bedřich Číhala. Podle jeho slov cena medu oproti ovoci klesá, protože počáteční výkupní cena základní varianty medu byla 72 korun za kilo.Litr moštu přijde na pár korunJeště nedávno bylo nejčastějším způsobem zpracování jablek moštování. "Letos nebyl na jablka nejlepší rok, hlavně v porovnání s tím loňským. Nelze však říci, že by jablek bylo málo, zájemců o mošt je ale tentokrát výrazně méně než v předchozích letech," krčí rameny Václav Valter ze zahrádkařského svazu v Litoměřicích. "Lidé k nám letos úrodu jablek moc nevozí, nechávají to shnít. Ale když mošt správně zakonzervují, to znamená zahřejí na 80 stupňů, a lahve uskladní naležato, mají na dlouhou dobu výborné a zdravé pití," míní Václav Valter. Podle jeho slov v Litoměřicích zpracují za 150 korun 100 kilogramů jablek, z nichž se vylisuje přibližně 80 litrů moštu. Úprava přímo v lisovně obnáší mytí, drcení a lisování. Výsledná cena za 10 litrů moštu je přibližně 18 korun a moštovat letos lze až do 2. listopadu. Až do konce října budou moštovat také ve východočeských Lázních Bělohrad. "Cena za kilogram zpracovaných jablek je dvě koruny, kolik se vylisuje moštu, to záleží na šťavnatosti konkrétní odrůdy," vyvětluje zástupce místního svazu zahrádkářů. Ve všech moštárnách je zpravidla nutné se s dostatečným předstihem telefonicky objednat, pak už bude zájemce odbaven "na počkání".V palírně se dá zpracovat všechno ovocePodle provozovatelů palíren se dají vypálit na alkohol prakticky všechny druhy u nás pěstovaného ovoce, a tak lidé vozí jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve nebo hroznové víno. "Zájemci si k nám nosí už hotový kvas, tedy po určitý čas naložené ovoce. Pak už si u nás většinou tak dvě hodiny počkají na hotový destilát," říká Marek Káňa z palírny Universal v Biskupicích u Jevíčka. Nejdelším procesem při výrobě pálenky je kvašení. To trvá v závislosti na druhu ovoce v rozmezí zhruba tři týdny až tři měsíce. Samo pálení je poměrně rychlé a zpravidla se provádí dvakrát. "Občas je u nás veselo, sejde se tu víc čekajících zákazníků a navzájem si pálenku ochutnávají," dodává s úsměvem Marek Káňa. Podle jeho slov se cena vypočítává na litr stoprocentního destilátu, ten stojí 145 korun. "Zásadním faktorem v ceně je však spotřební daň, z ceny 145 korun činí tato daň 95 korun," upozorňuje Káňa. U ovoce, které nepochází z vlastních zdrojů, je daň ještě podstatně vyšší, celých 234 korun za litr stoprocentního alkoholu. V pěstitelské palírně Grubner ve východních Čechách vsadili na jednotnou cenu 100 korun za jeden litr padesátiprocentního destilátu. Maximální množství vyrobeného destilátu na jednu domácnost je 60 litrů. "Málo pršelo, léto bylo horké, a proto je letošní ovoce sladší, ale má menší hmotnost. Sladší ovoce by se však mělo kladně podepsat na chuti," říká majitel palírny Tomáš Grubner. "Na jeden litr jablečného destilátu je podle něj potřeba asi 13 kilogramů jablek, v případě hruškovice nebo slivovice je to asi 16 kilo hrušek, respektive 14 kilo švestek. Ovoce přijímají palírny čisté a neporušené, poté ho zváží, nadrtí a nerezovým potrubím dopraví do kvasných tanků. Zájemce o pálení lihovin si musí s sebou vzít občanský průkaz. "Pro výrobu litru destilátu potřebujeme zhruba 11 kilogramů ovoce. Cena je 100 korun za litr jablečného padesátiprocentního destilátu a 110 korun za stejné množství slivovice," uvádí Václav Janoušek z palírny Hobé v Hrobicích u Pardubic. "Zatím není jasné, že by byla slabší úroda a menší zájem o destiláty, začali jsme teprve před 14 dny. Ale někteří pěstitelé hovoří letos o nižší úrodě," dodává Václav Janoušek.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 30. 9. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.12.2025 19:02