A sedmý případ BSE?
22. 10. 2003 | SVS ČR
Pomalu než jsme se stačili rozkoukat, vyskytlo se podezření na další, sedmý případ BSE. Jde o krávu z Lomnice nad Popelkou, narozenou 5. 2. 2000 a jelikož jde o krávu mladší, lze říci, že je to první případ, který se vymyká z dosavadní skupiny šesti krav, které se narodily v rozmezí let 1995 až 1997.
Jak je zřejmé, nelze vyloučit, že by se nevyskytla bovinní spongiformní encefalopatie, BSE, u mladšího zvířete, nicméně je to vždy méně pravděpodobné s přihlédnutím ke statistikám zemí s enormním výskytem i s ohledem na naše poznatky.
Nyní po dvou testech metodou Western Blot je ještě potřeba podezření potvrdit třetím způsobem – imunohistochemickou metodou. S jistotou bude možné sedmý případ BSE v ČR potvrdit do konce týdne, s největší pravděpodobností v pátek, popřípadě v pondělí 27. 10.
Určitě je ale vhodné zmínit to, že takováto pro zemědělce nepříjemná zjištění jen potvrzují, co je smyslem vyšetřování skotu na BSE – zabránit tomu, aby se něco závadného dostalo do potravního, popřípadě krmivového řetězce.
Zdroj: SVS ČR, 22. 10. 2003
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.12.2025 17:15
