Agris.cz - agrární portál

Plíseň bramborová na skladovaných hlízách

20. 11. 2003 | ÚZPI

Vlhké a teplé počasí představuje ideální podmínky pro výskyt houby Phytophthora infestans – původce hnilob natě a hlíz. Značné poškození listů a výnosové ztráty nejsou jediné škody, které tato houba způsobuje. Pokud dojde k infekci hlíz, je potřeba počítat s velkými problémy při skladování. K tomu přistupují také sekundární infekce vyvolané bakteriemi r. Erwinia a fuzárii – skládkovými patogeny, kteří vstupují do hlíz v místech poškození plísní bramborovou.

K infekci hlíz plísní bramborovou může docházet již během vegetace v případě, že jsou sporangia z listů spláchnuta dešťovou vodou do půdy na zdravé hlízy. Spory potom mohou proniknout ještě neuzavřenými lenticelami do zásobního pletiva a tak hlízy infikovat. Většinou však k infekci dochází trhlinami ve slupce a poraněními, která vznikají při sklizni a naskladňování. Rozsah infekce hlíz kromě jiného závisí na napadení listů, množství dešťových srážek popř. na jejich četnosti a také na uložení brambor v hrůbku. Z těchto souvislostí vyplývají některá opatření, která mohou omezit výskyt plísně bramborové. Mezi ně patří např. pečlivé zakrytí hlíz v hrůbku půdou, protože tímto způsobem je možné snížit riziko přenosu spor na hlízy. Aby byl infekční potenciál a tím i škody co možná nejnižší, je potřeba dbát na důslednou aplikaci fungicidů. Nemělo by se zapomenout ani na závěrečné ošetření přípravkem inhibujícím spory (např. Shirlan).

Významnou roli v prevenci proti plísni bramborové hraje desikace natě, která by se měla uskutečnit zhruba čtyři týdny před sklizní. Během tohoto období ztrácejí spory infekční potenciál, takže při sklizni není potřeba se obávat nové infekce. Předčasným ukončením vegetace se mimo jiné zlepšuje vyzrálost hlíz, zpevňuje se slupka, snižuje se mechanické poškození a tím se zlepšuje skladovatelnost a odolnost vůči skládkovým chorobám.

Sklizeň by měla proběhnout s minimálními ztrátami a malým poškozením hlíz, je potřeba vyvarovat se sklizně za deštivého počasí. Při skladování by měly být zajištěny podmínky pro hojení poranění (teplota okolo 15 °C).

Pokud navzdory těmto ochranným opatřením dojde k napadení hlíz plísní bramborovou, objeví se na slupce různě velké, nepravidelné, lehce propadlé modrošedé skvrny. Pod těmito skvrnami je rezavohnědé zásobní pletivo. Ostrá hranice mezi zdravým a nemocným pletivem není zřetelná.


Zdroj: ÚZPI, 20. 11. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.12.2025 15:39