Víno v obchodech zlevní až po prvním máji
29. 3. 2004 | Mladá fronta Dnes
Po vstupu do Evropské unie zlevní zahraniční vína o pětinu. Počítají s tím dovozci a čekají na to už i obchodníci. Na jejich pultech se už levnější dovozová vína začala objevovat. „Některá vína se dovážejí ze zámoří v nerezových tancích a v Evropě se pak stáčejí. Nedovážejí se tedy přímo lahvovaná, což se odráží ve velmi příznivých cenách,“ vysvětluje Lucia Cavina z Aholdu, který v Česku provozuje obchody Albert a Hypernova.
Jde hlavně o chilská vína v cenách okolo osmdesáti korun. „Jsou to však vína dovezená v cisternách. Nejde o kvalitní produkci, skutečnou kvalitu k nám nebudou posílat vinaři v cisternách,“ připomíná šéf Bohemia Sektu Josef Vozdecký.
Čeští vinaři jsou zatím opatrní, s poklesem cen a novými nabídkami vyčkávají. Obchodníci také počítají s tím, že od dubna přestanou brát nové výrobky.
Všichni jsou si vědomi zkušenosti ze sousedního Rakouska, kde po vstupu do unie klesla spotřeba vín z domácí produkce z osmdesáti na zhruba padesát procent. Teprve v posledních letech zájem Rakušanů o domácí vína znovu stoupá.
Vtuzemsku lidé podle odhadů odborníků zůstanou moravským vínům věrnější. Z nynějších zhruba devadesáti procent by zájem o ně mohl klesnout v nejhorším případě na šedesát procent. „Morava je v lidech zakořeněná, ale jen na to také spoléhat nelze,“ míní Sobota.
Nejohroženější jsou malí vinaři, kteří ve většině případů dosud prodávají sami a nejsou schopni se dohodnout ani na společné propagaci. Právě rakouská zkušenost mluví o tom, že po vstupu země do unie během pár let zmizela z mapy polovina menších vinařů.
„I u kvalitních odrůdových a přívlastkových vín bude konkurence velká, ale tuzemské značky jsou plně konkurenceschopné,“ předpokládá Vozdecký.
Dovozci ceny sníží o dvacet procent. Kvalitnější vína bude i nadále nutné hledat spíše ve specializovaných prodejnách. „V obchodních sítích v unii jsou nejvíce vína do pěti eur. U nás to nebude jiné,“ říká Linda Krameriusová z Vins de France, dovozce francouzských a bulharských vín.
Zdroj: Mladá fronta Dnes, 29. 3. 2004
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.12.2025 00:02
