Rolníci se možná budou moci domlouvat na cenách mimo dohled ÚOHS
8. 5. 2004 | ČTK
Rolníci se možná budou moci domlouvat na cenách mimo dohled Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Umožnil by to návrh novely zákona o hospodářské soutěži, který schválil zemědělský výbor Poslanecké sněmovny. Jedno z ustanovení říká, že zemědělské komodity jsou z antimonopolního zákona vyňaty. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal. Podle ředitele Potravinářské komory Miroslava Koberny je taková úprava v souladu se směrnicemi EU.
"Na trhu to ale nebude mít podstatný vliv, ten se neřídí přáním zemědělců, ale jinými zákonitostmi," prohlásil. Zvlášť při otevřených hranicích a sjednocení trhu v Evropě podle něj může být dopad jen minimální. Pokud by zemědělci chtěli ceny hnát vzhůru, lze totiž zemědělské produkty dovézt odjinud. Skopal úpravu zdůvodňuje tím, že zemědělců jsou stovky a v jednání s dominantními řetězci mají slabou pozici. Tu mohou posílit jen společným postupem. Možnost sdružit se do odbytových družstev není podle Skopala dostatečná. Vynětí zemědělských komodit z vlivu antimonopolního zákona podmiňuje norma tím, že rolníci budou jednat v souladu s předpisy EU. Novela také stanoví dobu splatnosti zboží, které podléhá rychlé zkáze, na 30 dní.
"Myslíme si, že je to pokrok dopředu. Řada evropských zemí to má a řada se o to snaží," řekl Koberna. Dále norma obsahuje požadavek, aby se zboží neprodávalo za cenu pod náklady. Toto opatření existuje podle Koberny také v několika evropských státech, ale vymahatelnost je zpravidla bídná. Návrh novely má nyní projednávat hospodářský výbor sněmovny.
"Nečekám zde odpor," prohlásil Skopal. Zemědělský výbor se nyní také zabývá novelou zákona, který upravuje vypořádání transformačních podílů v zemědělských družstvech. Ty měly být vypořádány do roku 1999, ale nemalá část ještě zůstává neřešena. Záměrem je podle Skopala prodloužit čas pro vypořádání, aby případy nekončily u soudu a konkurzy zemědělských podniků. Oprávněné osoby by měly mít nárok na vypořádání v majetku nebo v penězích, které by ale dostávaly v delší splátkové řadě.
Zdroj: ČTK, 8. 5. 2004
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.12.2025 19:03
