Agris.cz - agrární portál

Houbové onemocnění ohrožuje přes 200 hektarů porostů borovice

12. 7. 2004 | ČTK

Přes 200 hektarů porostů borovice černé ve středních a severních Čechách ohrožuje houbové onemocnění. Většina napadených porostů je v nepřístupném svažitém terénu, takže boj proti houbě je velmi obtížný. Lesníci nevylučují, že část porostů odumře a bude se muset nahradit výsadbou listnatých druhů. Dnes to řekl specialista na ochranu lesa z hradeckého ústředí Lesů ČR Ladislav Půlpán. Za rozmnožením houby stojí loňské mimořádné sucho, které borovicové porosty oslabilo. Při normálním vývoji počasí se totiž borovice dokáže houbě ubránit. "Pokud by bylo počasí příznivé a hodně pršelo, nelze vyloučit, že se napadené stromy ještě dokážou zotavit," řekl Půlpán.

Účinná likvidace houby je podle něj možná jen pálením napadených větví, což však kvůli riziku požárů v létě nejde dělat. Postřiky je možné použít jen ve školkách a těžba za pomoci vrtulníku by byla extrémně drahá. Lesníci mají obavu, aby se do napadených borovic nezakousl lýkožrout. "Zatím se napadení podkorním hmyzem na vzorku pokácených stromů neprokázalo," řekl Půlpán. Borovice černá se v minulosti využívala především k zalesňování bývalých lomů a lokalit s vápenatým podložím, protože je dobře snáší. Na prudkých suťových svazích měla působit především na ochranu půdy. Napadené porosty jsou zejména v Českém krasu kolem Berounska a dále na Žatecku a Litoměřicku. V českém lesním hospodářství je borovice černá jen okrajovou dřevinou. Její výměra v rámci celé ČR je pouze několik tisíc hektarů, takže nehrozí rozpad celých lesních celků jako v případě kůrovcové kalamity.


Zdroj: ČTK, 12. 7. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2024 15:23