Agris.cz - agrární portál

Lesy na Děčínsku stále nedostávají vláhu

20. 7. 2004 | Děčínský deník

Ani vydatnější deště v minulých dnech nepomohly v lesích Děčínska smazat nedostatek vláhy, který trvá od loňského léta. O něco lepší je situace v lokalitách, na kterých lesníci přikročili k obnově porostů.Nová výsadba se objevila na dvousethektarové výměře."Pokračovalo zalesňování od Maxiček k Děčínskému Sněžníku a dále od Petrovic směrem k Cínovci, tedy v lokalitách ústeckého a teplického regionu, které máme už několik let na starosti,"vysvětlil šéf děčínské správy Lesů České republiky Ladislav Hovorka.

Dosavadní kontroly naznačují, že sazenice se poměrně dobře ujaly."Dobrý růst vykazuje většina vysazených stromečků. Ztráty se pohybují do deseti procent, což se v běžné praxi považuje za úspěšnou výsadbu,"dodal Hovorka. Skladba nových porostů vychází z potřeb hospodářského využití lesů a podmínek zalesňovaných lokalit. Ovšem druhová rozmanitost dává zároveň naději na dobré úlovky i milovníkům houbaření."Je to skutečně pestrá skladba dřevin. Nejčastěji se na obnovovaných plochách objevují smrčky. Na Děčínsku, ale i v ústeckém a teplickém regionu porostou nové borové lesy a nebo smíšené porosty se zastoupením buku, dubu, javoru, jasanu, olše i lípy.

Ve vytipovaných lokalitách to jsou i jedle,"dodal šéf děčínské lesní správy.Nové zalesňování není zrovna levnou záležitostí. Náklady na hektar se v průměru pohybují mezi padesáti až šedesáti tisíci. Za letošní jarní obnovu tak Lesy České republiky zaplatily okolo dvanácti milionů korun. Dříve dostávali severočeští lesníci na obnovu porostů zejména v oblasti Děčínského Sněžníku a východního Krušnohoří dotace z programu evropské pomoci Phare. Příliv zahraničních dotací už ale skončil a prakticky veškerou výsadbu musejí financovat z vlastních prostředků a tuzemských zdrojů.


Zdroj: Děčínský deník, 20. 7. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.12.2025 10:48