Agris.cz - agrární portál

Zemědělci vystoupí proti cukerné reformě v Evropském parlamentu

11. 11. 2004 | ČTK

Čeští zemědělci a zpracovatelé cukrové řepy chtějí protestovat na půdě Evropského parlamentu (EP) proti připravované reformě cukerného pořádku v EU. Připraví prezentace, které budou poukazovat na negativní dopady reformy na české pěstitele a cukrovarníky. Novinářům to dnes řekl poslanec EP a olomoucký hejtman Jan Březina (KDU-ČSL), který zemědělcům přislíbil pomoc. Návrh reformy počítá se snížením zaručených výkupních cen cukru o 30 procent a cukrové řepy skoro o 40 procent. Výrobní kvóty by se měly postupně snížit ze 17,4 milionu na 14,6 milionu tun, tedy o 16 procent.

Reforma by měla pomoci splnit pravidla Světové obchodní organizace (WTO) i snížit ceny pro evropské spotřebitele, kteří za cukr platí třikrát více než na světovém trhu. Česká republika by kvůli reformě přišla o export a ztratila i část kvóty pro domácí spotřebu. Z vývozce by se stala dovozcem cukru. Březina se již dříve proti reformě ohradil v interpelaci, již adresoval evropskému komisaři pro zemědělství. "V odpovědi mi bylo sděleno, že Evropská komise nemění svůj názor na reformu. Je třeba začít bojovat jinak. Kvůli reformě by se z ČR stala cukerná kolonie," prohlásil poslanec. Prezentační akce zemědělců se budou podle něj konat na půdě EP od příštího roku. "Mnozí kolegové z parlamentu nejsou dostatečně informováni o problematice reformy. Chceme jim ukázat, že reforma je i proti evropským zájmům. Vedla by v mnohých případech k pěstování cukrovky v horších podmínkách, než nabízí ČR," uvedl Březina. Poslanec očekává, že prezentace zemědělců podpoří celá česká delegace v EP a poslanci nových členských států EU. "Zatím jsem s nimi o tom nehovořil, jsem si ale stoprocentně jistý, že minimálně nikdo z našich nebude proti," řekl Březina. Předseda Agrární komory Olomouckého kraje Josef Hlavinka dnes řekl, že zemědělci tuto aktivitu vítají. K prezentaci se podle něj určitě připojí všichni pěstitelé cukrové řepy. "Reformou se cítíme být bytostně ohroženi," prohlásil Hlavinka.


Zdroj: ČTK, 11. 11. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 23:45