Dotace zemědělcům míří do regionu
7. 12. 2004 | Deník Litoměřicka
Přímé platby na plochu, na něž se má rozdělit 6,1 miliardy korun, se začnou vyplácet v tomto měsíci. Státní zemědělský intervenční fond je připraven rozeslat zhruba polovině z téměř 18,8 tisíce žadatelů očekávaná rozhodnutí o přiznání podpory. Zemědělci z Litoměřicka na peníze netrpělivě čekají. "Za Litoměřicko evidujeme na platby na plochu přibližně 310 žadatelů," uvedl Tomáš Valina z Agentury ministerstva zemědělství, která v regionu žádosti shromažďovala.
Společnost Agrokomplex Ohře žádá o podporu na zhruba 1 600 hektarů. "Finance přes nás v podstatě jen protečou. Dlužíme našim dodavatelům za chemické přípravky, hnojiva a podobně," řekl ředitel společnosti Jaroslav Zeman. Firma ještě včera nevěděla, kolik peněz může očekávat. Dotace by se podle spekulací měly pohybovat kolem 1 800 korun na hektar. "Pokud bychom dostávali platby jako zemědělci v západních zemích unie, bylo by to pro nás příjemnější. To je ale otázka vyjednaných přístupových podmínek," poznamenal ředitel.
Výplata těchto peněz se podle náměstka ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martina Šebestyána urychlí, pokud se žadatel stejně jako u podpory méně příznivých oblastí vzdá možnosti odvolání.
První příjemci dostanou prostředky v polovině prosince. Některé žádosti, u kterých se vyskytují různé problémy, se ale mohou vyřizovat ještě v únoru příštího roku. Finanční prostředky je podle pravidel Evropské unie možné vyplácet do konce dubna.
Zdroj: Deník Litoměřicka, 7. 12. 2004
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.12.2025 21:41
