Agris.cz - agrární portál

Palas chce jednat s obchodními řetězci o vztazích s dodavateli

8. 12. 2004 | ČTK

Ministr zemědělství Jaroslav Palas se chce 15. prosince setkat s představiteli obchodních řetězců a jednat s nimi o podmínkách, za kterých odebírají zboží od prvovýrobců a zpracovatelů. Nelíbí se mu kromě jiného tlak řetězců na nižší ceny, který podle něj vede k horší kvalitě potravin. Palas to dnes řekl Českému rozhlasu. Jednání se zúčastní také ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu Milan Urban a jejich náměstci. "My už jsme některá opatření, a to velmi významná, proti obchodním řetězcům udělali a teď toho 15. (prosince) budeme o těchto věcech velmi podrobně a velmi detailně s obchodními řetězci diskutovat," řekl.

Žádné informace ohledně již přijatých opatření však neuvedl. Řetězec Ahold podle mluvčí Kateřiny Černé o žádném jednání zatím informován není. Mluvčí Carrefouru Jana Havlíčková potvrdila, že firma pozvánku obdržela dnes odpoledne. Další věcí, která se Palasovi nezamlouvá, je tzv. regálné, tedy peníze, které řetězce vyžadují od dodavatelů za to, aby jejich zboží prodávaly na výhodných místech. "My to pokládáme za dost nemorální záležitost, kterou by si v zemích západní Evropy nemohli dovolit. A těchto výhrad vůči obchodním řetězcům máme celou řadu," dodal Palas.

"Například také to, že prodávají některé výrobky pod výrobními náklady výrobku. Jak je možné, že prodávají desítku pivo za 4,50 Kč. Za 4,50 žádný pivovar pivo nevyrobí," dodal. Parlament letos přijal novelu zákona o hospodářské soutěži, která má zamezit zneužívání takzvané ekonomické závislosti u obchodníků. Jde například o situace, kdy velké firmy požadují po menších výrobcích peníze nebo jiné výhody za to, že zařadí jejich zboží do prodeje. Zatímco podnikatelé změnu zákona vesměs přivítali, řetězce úpravu naopak odmítají s tím, že jde o nepřiměřené a neodůvodněné zasahování do obchodních vztahů.


Zdroj: ČTK, 8. 12. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.01.2026 18:55