Agris.cz - agrární portál

Kde jsou zlaté časy českého lesnictví

11. 1. 2005 | Právo

Dávno je tomu, kdy farář, učitel a lesník představovali vrchol inteligence na česko-moravském venkově, posledně jmenovaný byl navíc i významným nositelem kultury. Kde jsou ty doby, kdy první lesní inženýři přicházející z Vídně pomohli založit lesnickou fakultu v Brně a rozvinout školství i praxi na vynikající úroveň. Kde jsou ty časy, kdy lesní správa panství schwarnzenberského představovala ve své době po organizační i odborné úrovni nejlepší lesní závod Evropy.

V éře komunistického režimu bylo lesní hospodářství silně determinováno centrálním plánováním, které těžilo ze substance zanechané předešlými generacemi. Jeho negativní dopad na celkový stav lesa byl výslednicí nejen nadhodnocování těžeb dříví a vysokých stavů spárkaté zvěře, ale i profesní a energetické politiky státu. Tyto vlivy se projevovaly především na ekologicky senzibilních stanovištích a v neposlední řadě i v dramatickém poklesu významu lesnictví ve společenském měřítku.

Po roce 1989 se sice zkonsolidoval stav lesa, ale jeden z největších zločinů komunismu - degradace lidského charakteru - se odrazil i v transformaci bývalých státních lesů. Vznik zcela ojedinělého systému, alibisticky označovaného jako česká cesta, roztříštil možnosti využití nesmírného lesního bohatství. Státu zachoval zcela neprůhledný management a malý podíl udržitelných, rizikově spravovaných zisků; některým jiným podnikatelským aktivitám pak generoval obrovský profit. V současné diskusi o budoucnosti LČR se nejedná jen o chybějící 2 miliardy Kč zisku navíc, ale o znovuzískání prestiže u odborné i laické veřejnosti, o vydobytí místa na evropském výsluní, kam české lesnictví bezesporu patří. Zisk se však nesmí ztrácet v neprůhledných operacích, ale musí se vracet zpět do rozvoje lesního hospodářství.

Česko přišlo již o mnoho ze svých významných substancí. U LČR jde v podstatě o exemplární příklad pomalu uskutečňovaných ekonomických reforem, zmíněných prezidentem Václavem Klausem při jeho novoročním projevu. Chceme-li se vyrovnat západní Evropě, jde také o nezbytnost efektivity práce, proklamované analytiky Českého statistického úřadu. Změny u LČR jsou proto nejen hospodářskou nutností, ale i morální povinností společnosti k významu lesa samého.

(Autor je poradcem ministra zemědělství pro lesnictví)

Pavel Kitzberger


Zdroj: Právo, 11. 1. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.05.2024 00:09