Agris.cz - agrární portál

Lesy ČR ruší všechny obchodní smlouvy, vypíšou výběrová řízení

13. 1. 2005 | ČTK

Lesy České republiky (LČR) ukončí k 15. lednu všechny smlouvy, jež na práce v lesích uzavřelo bývalé vedení firmy. "Lesní společnosti se budou muset zúčastnit nových výběrových řízení, která chtějí LČR vyhlásit do konce února", řekl mluvčí LČR Lubomír Šálek. Konec smluv se týká prací asi na 72 procentech státních lesů. Proti výběrovým řízením protestují lesnické firmy, podle nichž nastane v lesním hospodářství chaos a zaniknou tisíce pracovních míst. Své rozhodnutí LČR opřely o zjištění Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle kterého jsou minulé smlouvy v rozporu se soutěžním právem.

"Smlouvy byly od počátku neplatné, takže je ani nemůžeme vypovědět či zrušit. Musíme nastolit nový smluvní vztah," řekl Šálek. Antimonopolní úřad podle něj hodnotí smlouvy jako dohody, které představují bariéru pro vstup dalších soutěžitelů na trh. "Podle zákona jde o dohody zakázané, a tím i neplatné," řekl Šálek.

Podle České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) krok státních lesů dál prohloubí nejistotu podnikatelů v lesním hospodářství. "Vztah mezi podnikateli a LČR se tím dál vyhrocuje," řekl prezident ČAPLH Josef Horák. Nevyloučil, že situace přeroste ve stávku v lesnictví. Rozhodnutí LČR se podle něj vymyká všem právním zvyklostem. "Od ÚOHS máme stanovisko, že žádné správní řízení ve věci státních lesů zahájeno nebylo, takže nemohl být vydán ani žádný verdikt," řekl Horák.

Největší česká lesní firma CE WOOD informovala, že proti postupu LČR podnikne právní kroky. "Budeme žádat soud o ověření platnosti smluv a současně vymáhat náhrady škod, které předběžně odhaduji na stamiliony korun měsíčně," uvedl předseda představenstva firmy Ivan Doubrava. Zároveň zpochybnil existenci rozhodnutí antimonopolního úřadu. LČR prý pouze hledají způsob, jak dosáhnout zrušení smluv.

Zatím LČR v prosinci vypsaly tendry na práce na 12 procentech svých lesů, kde firmám končila smlouva. Podmínky a příprava tendrů vyvolaly mezi podnikateli v lesnictví velkou nevoli. Změny podle nich přinášejí nestabilitu lesnictví a ohrožení tisíců pracovních míst v lesním hospodářství. Odborový svaz dřevo-lesy- voda vyhlásil stávkovou pohotovost. LČR výtky odmítly. Od 15. ledna si budou LČR u lesních firem podle Šálka objednávat práce tak, aby těžba v lesích pokračovala. Období od 1. února do konce června chtějí pokrýt dočasnými smlouvami podobně jako u tendrů vyhlášených v prosinci. Od 1. července by měli všechny práce v lesích zajišťovat vítězové výběrových řízení vyhlášených v prosinci i chystaných na únor.

Antimonopolní úřad požádaly státní lesy o prověření obchodních smluv loni na podzim. Bývalý generální ředitel podniku Jiří Oliva, který firmu vedl do předloňského září, již dříve jakékoliv pochybení při uzavírání smluv odmítl. "Když jsme tyto smlouvy dělali, vyjadřoval se k nim ÚOHS a právníci a žádné závady na nich neshledali," řekl. Dodal, že snahou nového vedení je prohlásit tyto smlouvy za neplatné, aby je firma nemusela dodržet v jejich výpovědních podmínkách. Uzavřením nových smluv by Lesy ČR chtěly převzít do vlastní režie asi 40 procent obchodu s vytěženým dřevem, a omezit tak dosavadní prodej dřeva takzvaně u pařezu lesnickým firmám. Dosud podnik přes přímo řízené lesní závody obchodoval šest procent. Podniku patří asi polovina lesů v zemi, ročně z nich vytěží kolem 7,5 milionu metrů krychlových dřeva.


Zdroj: ČTK, 13. 1. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.05.2024 15:07