Agris.cz - agrární portál

Zemědělci: Vývoz mléka do Německa v nejbližší době neporoste

19. 1. 2005 | ČTK

Vývoz českého mléka do Německa v nejbližší době zřejmě neporoste. Podle Zdeňka Houška z mlékárenského družstva Jih jsou zemědělci spokojeni se současným stavem. Jihočeši v současnosti vyváží do mlékárny v německém Chamu 210.000 litrů mléka denně, tedy 22 procent celkové produkce. "Jsme spokojeni. Smlouvy, které máme s českými mlékárnami, jsou velmi slušné a není důvod přistoupit k většímu vývozu, byť poptávka po mléku v Německu je," řekl pro ČTK. Navýšit dodávky do jihočeské Madety, která kvůli propadu dodávek od družstva Jih údajně propustí až 350 lidí, ale zemědělci nehodlají.

"Vedení Madety by muselo přijít se seriozní nabídkou, a to se dosud nestalo," uvedl Houšek s tím, že mlékárenské družstvo současné smlouvy s Madetou dodrží. Navzdory spokojenosti s odbytem mléka se ale zemědělcům nelíbí postup krajské veterinární správy, která s 11 odbytovými organizacemi zahájila správní řízení. Podle státního zemědělského intervenčního fondu totiž někteří zemědělci porušují platné předpisy Evropské unie. Mimo jiné se musí řídit tím, že nakoupenou surovinu buď sami zpracují či uskladní, nebo ji můžou dál prodat, ale jen podnikům, které mléko zpracovávají. "Myslím si, že je to motivováno pouze snahou, abychom žádné mléko nevyváželi," řekl Houška a upozornil, že veterinární správa dosud žádné pochybení nenalezla.

Podle mluvčího státní veterinární správy Josefa Dubna nejsou námitky zemědělců pravdivé. Správní řízení údajně ochrání české zemědělce před nefér jednáním v zahraničí. "Když jim vydáme certifikát, že mléko je v pořádku, nemůže se jim stát, že jejich mléko zahraniční odběratelé označí za méně kvalitní a poté jim nabídnou nižší cenu," dodal.


Zdroj: ČTK, 19. 1. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.12.2025 13:30