Agris.cz - agrární portál

Přezimovací obůrky, útočiště jelení zvěře

4. 2. 2005 | Listy Prachaticka

V souvislosti s potřebou změny dřevinné skladby na území Národního parku Šumava ve prospěch jedle, buku a dalších listnáčů, byla diskutována různá managementová opatření, týkající se jelení zvěře a jejího vlivu na lesní ekosystémy. Jako první bylo řešeno snížení stavů jelení zvěře na únosnou míru. Současně se řešila vhodnost postavení přezimovacích objektů a tím zmenšení negativního vlivu jelení zvěře na les v zimním období. Po mnoha pro a proti, podloženými odbornými studiemi, bylo rozhodnuto o postavení systému přezimovacích obůrek.

NP Šumava nešel striktně cestou NP Bavorský les (menší počet jednotlivých obůrek o velké výměře, 40 až 60 ha) ani NP Krkonoše (3 až 5 ha obůrky ve spádových údolích). Využít zkušeností obou partnerů bylo samozřejmostí. Je příjemné konstatovat, že spolupráce byla a je velmi vstřícná. Předpoklad na Šumavě byl - více přezimovacích objektů, cca 1 až 2 na jednu lesní správu. Při výběru místa byl kladen důraz na přirozená zimoviště jelení zvěře. Velikost byla navrhována podle terénní konfigurace, podle předpokladu spádového množství zvěře a jejích nároků a samozřejmě podle konkrétních podmínek v daném místě.

V honitbách Správy NP se začalo s výstavbou přezimovacích objektů pro jelení zvěř v roce 1999 za účelem snížení škod na lesních porostech. Celý systém přezimovacích obůrek byl za výrazné podpory projektu PHARE dokončen v roce 2001, na území NP je jich celkem 15. Velikost jednotlivých objektů je většinou mezi 5 až 15 ha a již první rok po dokončení se odchytla polovina jelení zvěře. Obůrky jsou zavírány dle klimatických podmínek někdy na přelomu kalendářního roku, zvěř je v nich intenzivně přikrmována a vypouštěna opět podle klimatických podmínek (zda je již narostlá tráva), koncem dubna až začátkem května. Jelení zvěř je v obůrkách v klidu, s minimálním výdejem energie, tak, jak je to pro ni v zimním období přirozené. Na toto období má v přezimovacích objektech zmenšený životní prostor, záleží na člověku, jak ji uvedený klid dokáže zajistit. Drtivá většina návštěvníků Národního parku tuto problematiku chápe, doufám, že i těch nezodpovědných, rozuměj ke zvěři, bude ubývat.

V současné době je zpracován projekt na výzkum aktivity jelení zvěře, jejího současného vlivu na lesní ekosystémy, v neposlední řadě i sledování migrací zvěře,ve spolupráci s Národním parkem Bavorský les. Přezimovací obůrky jistě pomohou při získávání potřebných dat a poznatků.


Zdroj: Listy Prachaticka, 4. 2. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 09.05.2024 18:42