Agris.cz - agrární portál

Suplementy DHA mohou u dětí upravovat hladinu cholesterolu

17. 2. 2005 | ÚZPI

Podle výsledků nedávné studie výzkumníků z University of Carolina, San Francisco, umožňuje zřejmě užívání suplementů kyseliny dokosahexaenové (DHA) obnovení normální funkce cév u dětí s dědičně zvýšenou hladinou cholesterolu. Nevelká studie je první svého druhu, která naznačuje, že suplementace omega-3 mastnou kyselinou může zlepšit zdraví dětí, které jsou již v útlém věku ohroženy srdeční chorobou. Odpovídající hladina cholesterolu u dětí byla stanovena teprve před nedávnem, ovšem někteří odborníci se domnívají, že vysoký cholesterol u dětí může být běžný.

Jedna z posledních britských studií ukázala, že 20 % dětí z věkové skupiny 11-14 let již mělo zkušenosti se zhoršením mikrovaskulárního zdraví. To zvyšuje pravděpodobnost, že tyto děti budou mít v dospělém věku vysokou hladinu cholesterolu, která je jedním z rizikových faktorů koronární srdeční choroby. Není ovšem známo, zda užívání léků na snižování hladiny cholesterolu je pro děti bezpečné, takže léčba většinou začíná dietními změnami a tělesným cvičením.

Předchozí výzkumy prokázaly, že jak rybí olej, tak suplementy DHA zlepšují funkci cév u dospělých, dětskou populaci tento výzkum nezahrnoval, a proto byl proveden za podpory Amerického národního institutu pro zdraví obdobný výzkum, zahrnující 20 dětí ve věku od devíti do devatenácti let s dědičným zvýšením hladiny cholesterolu. Po dobu šesti týdnů děti dodržovaly dietu určenou pro snižování hladiny cholesterolu, resp. zdravou dietu, vycházející z amerických doporučení pro správnou výživu. Náhodně vybrané děti potom dostávaly denně po dobu šesti týdnů buď 1,2 g suplementu DHA společnosti Martek, nebo placebo. Po této době následovala šestitýdenní fáze normálního stravování a opět šestitýdenní dietní fáze. Po podávání suplementu DHA se funkce krevních cév u sledovaných dětí vyrovnala funkci odpovídající zdravým dětem. V porovnání se skupinou se základní stravou, resp. placebem se po podávání suplementu DHA významně zvýšil marker funkce krevních cév FMD (flow-mediated dilatation).

Výzkumníci se domnívají, že DHA může zlepšit syntézu nebo uvolnění NO, což bylo pozorováno v předchozí studii EPA (Americká Agentura na ochranu životního prostředí) zaměřené na buňky endotelu a v humánní studii vlivu suplementů rybího oleje. Na základě výsledků studie bylo konstatováno, že DHA má schopnost zpomalovat časnou koronární arteriosklerózu u hyperlipidemických dětí.

http://www.nutraingredients.com


Zdroj: ÚZPI, 17. 2. 2005

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.05.2020 20:53