Agris.cz - agrární portál

Palas kritizoval zemědělce

11. 3. 2005 | Právo

Ministr zemědělství Jaroslav Palas kritizoval včera na sněmu Agrární komory ve Velké Bystřici na Olomoucku zemědělce, kteří vyvážejí mladý skot určený k vykrmení. Podle ministra by měli zástavní skot nechat doma a krmit jej obilím, kterého je v Česku po loňské nadúrodě přebytek. Zemědělci loni prodali podle ministra asi třetinu zástavního skotu. Vyvezli asi 85 000 kusů. „Je to chyba, obilí máme více než dost. Producenti se nechali nalákat momentálně výhodnými cenami. Je to krátkozraké,“ sdělil Palas.

Nový prezident Agrární komory Jan Veleba s názorem ministra nesouhlasí. „Jsme v tržním systému, a jestliže jsou ceny zástavního dobytka jinde vyšší, nedokáži si představit, jak vývoz zemědělcům zakázat,“ prohlásil Veleba.

Palas účastníkům sněmu doporučil, aby se zaměřili na chov skotu. Uvedl, že v Česko bude mít letos značné problémy s hovězím masem v oblasti soběstačnosti. „V mnoha oblastech se pěstuje obilí v nepříznivých podmínkách, zatímco by bylo přinejmenším stejně ekonomicky výhodné z hlediska dlouhodobého profitu plochy přeměnit například na pastviny,“ řekl ministr.


Zdroj: Právo, 11. 3. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.12.2025 19:12