Agris.cz - agrární portál

Spotřeba vody klesá, i tak Češi za rok doma spotřebují půl Orlíku

19. 3. 2005 | ČTK

Spotřeba vody v domácnostech klesla za posledních 15 let téměř o 70 litrů na osobu a den. Zatímco v roce 1989 činila průměrná spotřeba v domácnostech 171 litrů na jednoho člena, na konci roku 2003 to bylo 103 litrů. Celkově v roce 2003 Češi v domácnostech spotřebovali 343 milionů metrů krychlových vody, což odpovídá zhruba polovině nejobjemnější české nádrže - Orlíku. Ve spotřebě se v uplynulých letech odrazila cena vody. Před 15 lety stál metr krychlový 80 haléřů, před rokem zaplatili Češi za krychlový metr vody průměrně padesátinásobek.

"Srovnáváme nesrovnatelné, tehdy to byl jen symbolický poplatek, dnes ceny odráží náklady spojené s výrobou vody," řekl Jaroslav Kinkor z odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí. Stále podle něj cena nezahrnuje aspekt jejího získávání z přírody. To by se mělo změnit do roku 2010. Že v té době voda z domácích vodovodů bude ještě dražší, Kinkor ale netvrdí. "Bude záležet, na jaký zdroj budou lidé připojeni," uvedl.

Promítnutí výrobních nákladů do ceny vody podle něj dostalo spotřebu vody na rozumnou úroveň. "Už neplatí, že každý rok musí spotřeba stoupnout, což mělo ukazovat hospodářskou vyspělost země," konstatoval. Bilance spotřeby vody podle něj nyní není napjatá a rovná se tomu, kolik vody spotřebují domácnosti srovnatelných zemí EU. Mezi jednotlivými státy Evropské unie jsou totiž značné rozdíly, které vyplývají z odlišných klimatických podmínek. Ve středozemí je spotřeba výrazně vyšší než v severní části Evropy. Například v sousedním Německu domácnosti využijí kolem 112 litrů vody na osobu denně.

Do budoucna se bude podle Kinkorova odhadu spotřeba v domácnostech zvyšovat kvůli změně životního stylu. Víc vody spotřebuje rodina v domku než lidé, kteří žijí v bytě, míní. Na jeho názoru nemění nic fakt, že moderní spotřebiče jsou úspornější. Například nové automatické pračky mají nároky na vodu až o 100 procent nižší, lidé ale podle Kinkora neperou tak často, aby se to na celkové bilanci projevilo.


Zdroj: ČTK, 19. 3. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 22.01.2026 13:13