ČR zatím nepřijde o peníze z EU pro znevýhodněné oblasti
12. 5. 2005 | ČTK
Česká republika zatím nepřijde o peníze z Evropské unie, které dostává pro své "znevýhodněné oblasti" z fondů na podporu venkovského rozvoje. Vrchní ředitel ministerstva zemědělství Martin Fantyš si z dnešního jednání v Evropské komisi si odnesl příslib, že dosavadní pravidla budou platit ještě aspoň dva nebo tři roky. ČR dostává od EU pro farmáře hospodařící v "znevýhodněných oblastech", vesměs na půdě ležící ve středních a vyšších polohách, od EU ročně asi tři miliardy eur. Kdyby se aplikovala nová hlediska pro tyto oblasti, o kterých komise uvažuje, značné plochy v ČR by z této kategorie vypadly a podpora by se snížila na polovinu, tedy 1,5 miliardy.
Mluvčí EK Michael Mann potvrdil, že komise po konzultaci s řadou členských zemí váhá, zda nemá od reformy zatím ustoupit. Nové nařízení o venkovském rozvoji připravované na červen by podle jeho odhadu nemělo zatím definici "znevýhodněných oblastí" měnit. "Jde ovšem o 30 let starou úpravu, která dnes už vůbec nevyhovuje. Například Lucembursko je úplně celé považováno za takovou oblast, což je přinejmenším podivné," řekl Mann.
Nová pravidla by měla podle EK být založena spíše na agronomických hlediscích, jako je kvalita půdy či klimatické podmínky. To si ovšem vyžádá jejich detailní studium, které může trvat několik let. Smyslem podpory hospodaření v "znevýhodněných oblastech" je zachovat přítomnost farmářů na méně úrodných půdách ve vyšších polohách, mimo jiné kvůli tvorbě krajiny a ochraně životního prostředí. Zpochybňovány nyní nejsou dotace zemědělcům v horských oblastech, ale v takzvaných přechodně znevýhodněných oblastech ve středních polohách. Evropský účetní dvůr již několikrát kritizoval vyplácení peněz jim určených a žádal změnu.
Zdroj: ČTK, 12. 5. 2005
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 11:20
