Agris.cz - agrární portál

Cenu raných brambor by mohly srazit neprodané loňské zásoby

30. 5. 2005 | ČTK

Cenu letošních raných brambor by mohly srazit neprodané zásoby. Staré konzumní brambory zemědělci nabízejí velmi levně, jedna společnost na Vysočině dokonce zadarmo. Jak zjistila ČTK, hlízy, které nenajdou kupce, mohou zemědělské podniky zřejmě likvidovat pouze uložením na skládkách. Za to by ale musely zaplatit. Loňská produkce se přitom prodávala se ztrátou již od podzimu. Podle pěstitelů na skladě zůstala především část sadby a méně kvalitní konzumní brambory. Podle škrobáren na výrobu bramborové kaše již nejsou dost kvalitní, na škrob se nemohou zpracovat kvůli omezujícím evropským kvótám.

Lidé o ně nemají velký zájem ani za nízké ceny, protože na trhu je nová sklizeň z dovozu. Ke konci týdne se rané odrůdy začnou sklízet i v Polabí. Kvůli nadúrodě v Evropě byl podle farmářů loňský rok v bramborářství zřejmě nejkritičtější za poslední desetiletí. Podle Ústředního bramborářského svazu se přesto pěstební plochy ve větší míře asi nezmenšily, ačkoliv podle průzkumu na počátku roku zemědělci plánovali omezení zhruba o pět procent. Loni se brambory v zemi pěstovaly na více než 43.000 hektarech. "Pokles bude asi jen minimální," řekl dnes tajemník svazu Josef Králíček. V ranobramborářských oblastech v Polabí a na Moravě farmáři rozšířili plochy brambor na úkor zeleniny, pro niž loni neměli odbyt. Na Vysočině k udržení ploch přispěl i přebytek kvalitní sadby. "Řada pěstitelů se rozhodla zase ji zasázet, než aby pro ni neměli uplatnění," vysvětlil. V Polabí se nyní chystá sklizeň prvních odrůd, pěstovaných pod textilií. Pozdní mrazíky ji příliš nepoškodily a farmáři očekávají solidní výnos. "Je předpoklad, že na zahájení sklizně bude cena slušná," podotkl tajemník. Na počátku by podle něj pěstitelé mohli dostávat přes deset korun, pak se jako jiné roky očekává postupný pokles. Podle něj budou letos na cenu tlačit i přebývající loňské brambory.


Zdroj: ČTK, 30. 5. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 21:17