Agris.cz - agrární portál

Souhrn událostí předchozího dne – 4. 10. 2005

5. 10. 2005 | Agris

Česko na BSE vyšetřilo téměř 830.000 zvířat, 20 bylo nakaženo

V České republice bylo na tzv. nemoc šílených krav (BSE) od počátku roku 2001 vyšetřeno téměř 830.000 zvířat, z toho 20 bylo nakaženo. Aktuální výsledky testování dnes ČTK sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Poslední případ se v tuzemsku objevil koncem června na Semilsku.

Zemědělci musí zasednout k učebnicím

Nové zkoušky před odbornou komisí budou muset do konce roku složit zemědělci i ostatní podnikatelé, kteří zacházejí s chemickými přípravky na ochranu rostlin. Stávající osvědčení o absolvovaných školeních přestanou od 1. ledna platit. Nové zkoušky nařizuje nový zákon, který vymezuje odbornou způsobilost k výkonu odborné rostlinolékařské činnosti. Stát tak chce českou legislativu srovnat s unijní. Zkouška se bude muset po pěti letech opakovat. "Podobné zkoušky jsem už skládal několikrát za život, teď je holt budu muset absolvovat znovu. Staré mi budou k ničemu.

Pěstování rostlin pro energetické účely

Brožura byla sepsána na podnět MZe a četných dotazů odborné i laické veřejnosti. Obsahuje popis a dosavadní zkušenosti s pěstováním různých druhů rostlin potenciálně vhodných k využití pro energetické účely, včetně těch, které jsou v seznamu dotovaných „energetických bylin“. Téma je aktuální právě nyní, kdy se připravuje významné zdražení plynu i elektřiny a tak se biomasa může stát vhodným a přitom obnovitelným doplňkem pro vytápění budov.

Univerzita otevřela první část kampusu

Do nového prostředí se stěhují odborné týmy z přírodovědecké a lékařské fakulty. Za pouhý rok postavili pracovníci akciových společností IMOS Brno a Metrostav rozsáhlý komplex integrovaných laboratoří biomedicínských technologií (ILBIT). Stojí v Brně-Bohunicích vedle fakultní nemocnice a je první částí budovaného kampusu Masarykovy univerzity. Laboratoře přišly na 712 miliónů korun, podle sdělení rektora Petra Fialy se ještě 17 miliónů proti rozpočtu ušetřilo.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.


Zdroj: Agris, 5. 10. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 14:18