Virus H5 byl zjištěn v Kanadě
1. 11. 2005 | Hospodářské noviny
U přibližně tří desítek divokých ptáků v Kanadě byl zjištěn virus ptačí chřipky H5, avšak s největší pravděpodobností nejde o nebezpečný virový kmen H5N1. Oznámil to včera představitel Kanadské agentury pro potravinovou inspekci Jim Clark. Podotkl, že testovaní ptáci z provincií Québec a Manitoba jsou zdraví a že nákaza virem H5 je u ptáků zcela běžná.
"Důkazy, které máme, jasně naznačují, že tito zdraví ptáci se neinfikovali stejným virem, který je nyní v Asii," prohlásil Clark. Úřady ale budou s to Clarkovo tvrzení potvrdit s naprostou jistotou až asi za týden.
Virus H5N1 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazil v Thajsku, Vietnamu, Indonésii a Kambodži 121 lidí a zapříčinil smrt 62 z nich. Kmen H5N1 byl potvrzen u dvou dalších labutí v Chorvatsku, sdělilo včera tamní ministerstvo zemědělství. Britské laboratoře minulý týden potvrdily, že šest labutí nalezených 22. října v přírodním parku Zdenci na východě Chorvatska bylo nositeli viru H5N1.
Nové případy v Rumunsku?
V Rumunsku byly včera u drůbeže objeveny dva nové případy ptačí chřipky. Virus H5 byl potvrzen u jedné labutě a jedné divoké husy na jihovýchodě země. Podle mluvčí rumunského ministerstva zemědělství budou britští experti nyní zjišťovat, zda jde o virus H5N1, nebezpečný pro člověka. Další případ nákazy člověka oznámilo Thajsko. Nákaza byla potvrzena u padesátileté ženy z Bangkoku. V Thajsku je to třetí letošní případ a dvacátý od roku 2003, kdy se tato choroba v zemi objevila poprvé.
Oproti tomu Evropská komise včera oznámila, že testy vzorků uhynulé drůbeže z oblasti řeckého ostrova Chios potvrdily, že tato zvířata nebyla ptačí chřipkou nakažena. Atény poprvé informovaly o podezření na výskyt ptačí chřipky v okolí Chiosu již 17. října. Po potvrzeném výskytu nebezpečného viru H5N1 v Turecku a Rumunsku se mělo za to, že ptačí chřipka již přeskočila i do Evropské unie. Jediným potvrzeným případem v unii tak zatím zůstává Velká Británie, kde nemoci podlehl papoušek dovezený ze Surinamu. Vyšetřování ukázalo, že uhynulý opeřenec se virem nakazil nejspíš přímo v kleci karanténního oddělení, v níž před ním byli ptáci dovezení z Tchaj-wanu.
Konference v Austrálii
V případě, že by Australanům hrozila pandemie ptačí chřipky, nebude vláda váhat s úplným uzavřením svých hranic. Austrálie je také odhodlána naočkovat skoro všech 20 miliónů obyvatel. Na tuto operaci již vyčlenila 136 miliónů amerických dolarů.O těchto chystaných opatřeních se včera mluvilo v Brisbane, kde politici a odborníci z 21 zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) hledali obrannou strategii pro případ, že by virus choroby zmutoval do typu snadno přenositelného z člověka na člověka.
Zdroj: Hospodářské noviny, 1. 11. 2005
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 10:47
