Členové EU podpořili další otevírání trhu se zemědělskými výrobky
7. 11. 2005 | Lidové noviny
Členské země Evropské unie podpořily návrh obchodního komisaře Petera Mandelsona na další otevírání trhu se zemědělskými výrobky. Oznámili to dnes podle agentury AP představitelé unie. Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy nicméně podle diplomatů zopakoval, že jeho vláda má k návrhu výhrady. Mandelson se setkal s ministry zahraničí 25 členských zemí EU před dnešním klíčovým jednáním mezi předními obchodními mocnostmi. Ty se budou v Londýně snažit o průlom v rozhovorech o liberalizaci mezinárodního obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO). EU nabídla snížení cel na zemědělské produkty o 47 procent.
"Tím, že učinila tuto nabídku, získala Evropa mnohem silnější vyjednávací pozici a odblokovala rozhovory," řekl Mandelson ministrům. Vyzval rovněž obchodní partnery EU, aby nabídli podobné snížení cel na zemědělské produkty a zlepšení přístupu na trhy s průmyslovým zbožím a službami. Jednání, jehož se v Londýně kromě EU zúčastní rovněž zástupci Spojených států, Japonska, Indie a Brazílie, je podle Mandelsona klíčové pro dosažení dohody na prosincové ministerské konferenci WTO v Hongkongu. "EU usiluje o úspěch v Hongkongu. Absence smysluplných jednání o clech na průmyslové zboží a o službách však brání v pokrocích," prohlásil Mandelson.
Zdroj: Lidové noviny, 7. 11. 2005
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.12.2025 00:10
