Nebezpečný virus se objevil v Itálii
10. 11. 2005 | Lidové noviny
Volně žijící kachna, odchycená nedaleko severoitalské Padovy, byla nakažena virem ptačí chřipky H5N1. O události informovaly místní úřady s tím, že jde o málo infekční variantu. "V rámci plánu sledování (tažných ptáků)... národní referenční centrum pro ptačí chřipku v Padově identifikovalo virus H5N1 ve vzorku, který byl odebrán z divoké kachny," uvedlo v komuniké. "Analýzy jasně prokázaly, že je to málo infekční varianta viru, která nemá žádnou spojitost s virem zjištěným v Asii. Z genetického hlediska jde o virus, jenž se podobá virům normálně se vyskytujícím u evropských vodních ptáků. Zjištěný virus nemá žádné důsledky pro veřejné zdraví," podotklo ministerstvo.
V Asii se virus H5N1 ve vícero případů přenesl z drůbeže na člověka a přes 60 lidí usmrtil. Odborníci se obávají, že by mohl zmutovat a přenášet se také z člověka na člověka. V tom případě připouštějí možnost vzniku pandemie.
Zdroj: Lidové noviny, 10. 11. 2005
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 12:02
