APHID BULLETIN č.31/2005 - 44.týden (24.10. - 30.10.)
11. 11. 2005 | SRS ČR
Úlovky ze sacích pastí typu Johnson-Taylor (nepřetržitý provoz 0-24 hod.)
Catches from Johnson-Taylor Suction Traps
|
| Čáslav | Chrlice | Lípa | Věrovany | Žatec |
Acyrthosiphon pisum (kyjatka hrachová) | ACYPIS ![]() | 1 | 54 | 01 | 01 | 0 |
Aphis fabae (mšice maková) | APHFAB ![]() | 52 | 6 | 0 | 13 | 1 |
Aphis nasturtii (mšice řešetláková) | APHNAS | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aphis spp. (A.frangulae(m.krušinová),A.craccivora(m.vojtěšková), A.rumicis,A.idaei(m.maliníková) aj.) | APHISP ![]() | 35 | 4 | 0 | 3 | 1 |
Brachycaudus helichrysi (mšice slívová) | BRAHEL ![]() | 11 | 22 | 0 | 21 | 2 |
Brevicoryne brassicae (mšice zelná) | BREBRA ![]() | 0 | 02 | 01 | 0 | 0 |
Diuraphis spp. (mšice zhoubná) | DIURSP | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Dysaphis spp. (především D.plantaginea (m.jitrocelová), D.pyri) | DYSASP | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Hyalopterus pruni (mšice švestková) | HYAPRU ![]() | 1 | 1 | 0 | 0 | 11 |
Hyperomyzus lactucae (mšice lociková) | HYPLAC | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Macrosiphum euphorbiae (kyjatka zahradní) | MACEUP | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Metopolophium dirhodum (kyjatka travní) | METDIR ![]() | 13 | 34 | 02 | 14 | 0 |
Myzus persicae (mšice broskvoňová) | MYZPER ![]() | 23 | 66 | 11 | 43 | 35 |
Phorodon humuli (mšice chmelová) | PHOHUM ![]() | 11 | 45 | 01 | 01 | 0 |
Rhopalosiphum padi (mšice střemchová) | RHOPAD ![]() | 698509 | 1628688 | 166172 | 350340 | 306224 |
Sitobion avenae (kyjatka osenní) | SITAVE ![]() | 01 | 51 | 0 | 18 | 03 |
ostatní mšice (nesledované druhy) | OSTM ![]() | 23720 | 44268 | 15026 | 14616 | 9729 |
celkem mšic | 1754 | 3262 | 521 | 983 | 679 | |
za předchozí rok (2004) | 437 | 622 | 206 | 680 | 181 | |
za kalamitní rok (1994) | 88 | 387 | 45 | 151 | 48 | |

označuje samce/signifies males
Výpadky sacích pastí:(Breakdowns)
Žádné výpadky nebyly zaznamenány/Not recorded.
Počasí
Povětrnostní jihovýchodní anticyklonální situace s rozsáhlou oblastí vysokého tlaku nad Ruskem a Ukrajinou nadále silně ovlivňovala počasí nad územím celé ČR. Zpočátku 44. týdne bylo převážně oblačno až zataženo, místy pršelo. Srážky se vyskytovaly hlavně na území Čech. Od pátku začalo ubývat nízké oblačnosti, bylo polojasno až skoro jasno a denní teploty stoupaly až k 15 - 20 °C. To znamenalo, že prodloužený sváteční víkend se vydařil hlavně rekreantům, protože zeměděci by byli spokojenější, kdyby jeden víkendový den pořádně zapršelo. To se nestalo a znamená to, že zásoby vody v půdě jsou nadále nedostatečné ( Morava VVK 30 - 70 % ) až slabé ( Čechy VVK 50 - 70 %).
Situace v letové aktivitě mšic
Pokračující teplé počasí s minimem srážek přeje vývoji a přeletu mšic. V uplynulém 44. týdnu byly u sledovaných druhů mšic týdenní úlovky ve srovnání s minulým týdnem dokonce silnější. Lídrem podzimního přeletu je nadále mšice střemchová a toto prvenství ji zůstane až do konce přeletu. U ostatních sledovaných druhů bylo oživení migrace jen málo výrazné a prakticky v celkové dynamice podzimního přeletu již nic neznamená.
Mšice střemchová
V posledním říjnovém týdnu došlo u mšice střemchové k zesílení přeletu. Vysoké týdenní záchyty byly zejména na lokalitě SP Chrlice ( 2316 kusů ) a Čáslav ( 1207 kusů ). Tyto záchyty jsou na tuto dobu ve srovnání s loňskem letos 5x silnější, ale zdaleka nejsou již tak početné jako v I. dekádě října, kdy týdenní úlovky dosahovaly na zmíněných lokalitách SP 3000 až 5000 kusů. Kleslo i nebezpečí přenosu infekce BYDV, protože v migrující populaci jsou zastoupení samci až v poměru 1:1, kteří přeletují k samičkám na zimních hostitelích. V porostech ozimů se mohou vyskytovat mšice hlavně v oblastech zasažených silnou migrační vlnou z počátku měsíce řína. Podle celkových úlovků mšic střemchových za měsíc září a říjen lze za ohrožené oblasti označit hlavně jižní Moravu a střední Čechy. Poslední dny pěkného počasí nutno využít ke kontrole výskytu a případnému chemickému ošetření porostů s výskytem mšic.
Upozornění:
Zhoršená kvalita zrna a složitosti s jeho odbytem přinutily mnohé farmáře skladovat obilí v provizorních skladech. Ukazuje se, že ten kdo poslední fázi péče o úrodu podcenil, může při náhodné kontrole zjistit, že zaskladněná úroda je již částečně zničena skladištními škůdci. Tuto skutečnost potvrdily některé naše kontrolní rozbory vzorků obilovin. Letošní teplý podzim byl velmi příznivý pro rychlý vývoj skladištních škůdců . Hlavně brouků ( pilous, lesák, potemník ). Tito škůdci způsobují hmotnostní a jakostní škody na skladovaném obilí. V obilí působují ohniska záhřevu. Roznášejí plísně a do substrátu vylučují zapáchající karcinogenní látky. Ten, kdo zanedbal prevenci, musí průběžným monitoringem zjistit stav zásob. Pro havarijní případy není v tuto dobu mnoho způsobů nápravy. Podle intenzity napadení a druhu škůdce lze přijat následující rozhodnutí:
- Přednostně vyskladnit a ihned zkrmit ( silné napadení pilousem )
- Mechanické čištění na čističkách ( ostatní škůdci ), odpad spálit
- Sklady intenzivně větrat a snížením teploty docílit zpomalení vývoje nebo vyhubení škůdce ( - 5 °C vyhubí potemníka hnědého během 1 - 2 dnů ).
Nepodceňujte průběžnou kontrolu skladovaného obilí, případné problémy konzultujte s rostlinolékařskou službou a specialisty pro DDD činnost.
Opavě 7. 11. 2005
Antonín Köhler
Zdroj: SRS ČR, 11. 11. 2005
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 04:08












