Aktuální analýza ze sektoru obilnin a olejnin
9. 3. 2006 | Colosseum
Ve středu zájmu médií a obchodníků jsou na komoditním trhu nyní kovy a energie. Oba tyto sektory prožily fenomenální růst a všichni očekávají další růst. I když další růst nevylučujeme, v případě mnoha komodit je možná stagnace nebo i střednědobý pokles. Mnohem zajímavější příležitost nyní nastala v sektoru, který stojí na okraji zájmu. Řeč je o obilninách a olejninách.
Sektor obilnin a olejnin je oproti ostatním komoditním sektorům stále velmi levný a přitom existuje řada důvodů, která signalizuje růst v blízké budoucnosti. Hlavním prorůstovým argumentem je určitě nástup "nových ekonomik", které zvyšují poptávku a do určité míry i omezují nabídku. Je to Čína, Indie, Brazílie, Rusko, ale i další postkomunistické země včetně ČR, které bohatnou a stejně jako vyvolaly růst cen energií a kovů, s určitým zpožděním způsobí i růst cen obilovin a olejnin. Tyto a další faktory jsou zpracovány dále.
V současné době sektor obilnin a olejnin nabízí nejlepší hodnotu z celého světa komodit a očekáváme růst cen kukuřice, sójových bobů, pšenice a dalších zástupců tohoto sektoru v příštích měsících.
Zdroj: Colosseum, 9. 3. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.12.2025 06:16
