Policie obvinila za dovoz smetí z Německa šest lidí
20. 4. 2006 | Mladá fronta Dnes
Policie obvinila kvůli dovozu německých odpadů do Libčevsi a Postoloprt na Lounsku šest lidí. Pěti Čechům a Němci hrozí za porušení předpisů pro nakládání s odpady až pět let vězení.
Podle policie byl dovoz odpadů z Německa do Česka nelegální. Dopravci porušili předpisy pro nakládání s odpady a také některé směrnice Evropské unie.
Tři z obviněných odváželi odpad do Libčevsi. Další do Postoloprt, odkud organizovali rozvoz německého smetí na skládky v Tušimicích a Jirkově na Chomutovsku. Tím se pokusili o jeho legalizaci.
Policisté na tiskové konferenci v Ústí nad Labem sdělili, že v případu zřejmě padnou ještě další obvinění. Z nelegálního dovozu odpadu podezřívají dalších patnáct až dvacet lidí.
V současné době probíhá vyšetřování firmy BAU-24, která měla zajišťovat ukládání odpadu na nelegální skládce. Majitelem společnosti je Čech René Grünwald. Policie po něm zatím marně pátrá.
Skládka v Libčevsi začala v neděli už potřetí hořet. Hasiči z několika okresů ještě dnes pokračují v jejím rozebírání a hašení. Zástupci policie na tiskové konferenci potvrdili, že oba předchozí požáry někdo úmyslně založil.
Ministerstvo financí slíbilo obci dvoumilionovou dotaci na odvoz zbytku odpadů a toxického popela. "Peníze půjdou přes krajský úřad, takže by je obec mohla po zúřadování celé záležitosti obdržet během několika dní," uvedl mluvčí ministerstva Jaroslav Růžek.
Zdroj: Mladá fronta Dnes, 20. 4. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 17:26
