Agris.cz - agrární portál

Nižší daně vzaly peníze obcím

4. 6. 2006 | Mladá fronta Dnes

Vláda od ledna snížila daně lidem s nižšími příjmy a během dubna ještě poslala rodinám na účty zhruba čtyři miliardy korun ušetřené společným zdaněním. Dobrý počin pro lidi má zádrhel v tom, že připravuje o příjmy obce, a tím i jejich obyvatele.

Lidé mohou mít krásné domy, ale obec nebude mít na chodník, opravy silnic nebo kulturu, vyjmenovává starosta Suché Lozi na Zlínsku nejčernější dopady vládou propagovaného snížení daní. Problémy s menším balíkem peněz řeší obce právě v těchto týdnech.

Města a vesnice dostávají podíl z peněz vybraných na daních od lidí a firem. Peníze však do měst a obcí pošlou berní úředníci jen tehdy, když mají z čeho. V dubnu až červnu je to výrazně méně než jindy kvůli vracení přeplatků podnikatelům a letos navíc ještě rodinám.

"Na společném zdanění jsme vrátili 150 milionů, a to jsou peníze, které jsou pro obce nenávratně pryč," říká šéf finančního úřadu v Hradci Králové Jan Vorlíček.

"Obvykle nám chodí kolem 350 tisíc, ale letos jsme v květnu dostali na daních jen sto tisíc," říká starosta Staré Lozi Petr Gazdík. Když se k tomu přičte ještě snížení daní z příjmu od letošního ledna, letos přijde Suchá Loz skoro o 700 tisíc korun.

"Takhle nám banka nedá ani půjčku na nutnou čističku," říká Gazdík. V tom je rozdíl mezi ním a Sobotkou.

Státu každý rád půjčí (dokud splácí), a politici si tak mohou dovolit před volbami dělat gesta a snižovat daně. Starosta Gazdík tuto možnost nemá. Spolu s dalšími dvěma starosty na Zlínsku se zlobí už natolik, že dal stížnost na ministra financí k Ústavnímu soudu.

Bohuslav Sobotka tvrdí, že výpadek obcím nahradí více peněz vybraných na daních ze zisků firem. "Do budoucna navrhuji, aby obce sdílely i spotřební daň," dodává.Kromě obcí má problém s dírami v pokladně dokonce i vláda. A to přesto, že ekonomika jede na plný plyn a na daních se vybírá o desítky miliard korun více než loni.

Podle informací MF DNES minulý týden ministři na jednání vlády v tajnosti řešili nedostatek peněz na účtech sociální správy, která mimo jiné lidem vyplácí důchody či nemocenskou.

Sociální správa chtěla podle dobře informovaného zdroje přidat 40 milionů korun na mzdy. Mluvčí úřadu odmítla, že by o více peněz na svůj provoz žádali. Peníze navíc potřebuje podle informací MF DNES sociální správa i na vdovské důchody. Celkem by mělo jít o 160 milionů korun.

Příkaz: Nezveřejňovat

Jednání se odehrálo minulý týden mimo oficiální program vlády a příkaz zněl: nezveřejňovat. Závěrem však bylo, že požadované peníze musí najít ministr práce a sociálních Zdeněk Škromach ve svém rozpočtu.

I to může být problém. Jeho úřadem projde sice každá třetí koruna z více než 900 miliard státních výdajů, ale to neznamená, že má peněz dost. Jde o nejbolavější místo celého státního rozpočtu. Na důchody a sociální dávky se peníze musí vždy najít. Balík, který na ně jde, se však stále rozrůstá, a to dokonce rychleji než bylo plánováno.

Například na důchody se už v tuto chvíli vyplatilo o pět miliard více, než by odpovídalo očekávání po pěti měsících. Do toho ještě politici v předvolební atmosféře už od letošního dubna výrazně zvedli porodné. Ani s tím schválený rozpočet nepočítal.

Velká čísla o hospodaření státu však vypadají velmi dobře. Schodek byl ke konci května dvanáct miliard, což je nejlepší výsledek od roku 2000. Navzdory snížení daní z příjmů se pokladna plní a miliardy navíc letos přinesou hlavně spotřební daně. U nich vzrostla sazba na cigarety.

Vyšší příjmy z daní však vláda podle bruselských pravidel nemůže libovolně použít na jiné věci, kde třeba peníze chybějí. Chuť politiků utrácet tak nemizí.

Snažili se hlavně v posledních dnech před volbami. Minulý týden vláda schválila půl miliardy navíc pro zemědělce. Tuto středu chtěl ministr spravedlnosti Pavel Němec dalších 300 milionů korun na vylepšení věznic.

Ty sice nedostal, ale dvě stě lidí navíc mu kabinet na svém posledním zasedání před volbami odsouhlasil. I na ně však bude potřebovat peníze, které v dluhy zatíženém českém rozpočtu budou chybět.

Rozhodne nová vláda

Zkouškou nové vlády bude složení příjmů a výdajů státu na příští rok. Z dříve schváleného plánu vyplývá, že schodek by měl být kolem osmdesáti miliard. K tomu je nutné připočíst zhruba 40miliard na dodatečně schválené zdvojnásobení rodičovského příspěvku, porodného či vyšší sociální dávky.

"Pokud se nebude někde šetřit, může se schodek v příštím roce vyšplhat až k 150 miliardám korun," říká úředník obeznámený s přípravou nového rozpočtu. Na stole jsou i úspornější varianty, rozhodne však až nová vláda.

Do noty jí budou hrát jen čile rostoucí příjmy z daní. Ty tady však nebudou věčné, na rozdíl od rostoucího počtu důchodců. Proto ekonomové varují, že v lepších časech, jaké teď Česko zažívá, by se mělo šetřit. Aby byly rezervy na ty horší. K tomu se však zatím politici neodhodlali.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 4. 6. 2006





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 08:13