Souhrn událostí předchozího dne – 12. 06. 2006
13. 6. 2006 | Agris
V soutěži o nejlepší pivo bodoval Braník
Ležákem roku se stal Braník z Pivovarů Staropramen. Pivo získalo nejvyšší ocenění v 10. ročníku soutěže o nejlepší pivo Česka, která se konala v rámci Slavností piva v Českých Budějovicích. Soutěže se zúčasnilo 55 vystavovatelů, největší české pivovary Plzeňský Prazdroj a Budějovický Budvar nicméně chyběly. Porota hodnotila piva v devíti kategoriích. Degustátoři hledali nejlepší výčepní pivo, nejlepší tmavé pivo, hodnotili ležáky, piva bez alkoholu či piva se sníženým obsahem cukru.
Kraje chtějí rozdělovat pětinu peněz z EU
Předpokladem pro zvýšení podílu krajů při rozdělování evropských peněz není jen to, že tyto programy řídí, ale také je konzultují v Bruselu. Kraje chtějí rozdělovat minimálně 20 procent z celkového objemu peněz, které v letech 2007 až 2013 dostane Česká republika od Evropské unie. V současné době rozhodují jen o zhruba 13,2 procenta, sdělil novinářům po jednání rady Asociace krajů ČR její předseda Evžen Tošenovský (ODS). Přes 20 procent podle něj dostávají k rozdělení také správy v okolních zemích, například v Polsku nebo Maďarsku.
Plochy technického konopí se letos rozrostly na více než 1000 ha
Zájem o technické konopí v Česku stoupá a oseté plochy se letos podle předběžných údajů rozrostly na více než 1000 hektarů. Loni činily zhruba 160 hektarů. Pěstitelů jsou desítky a vedle větších, kteří si pořizují i speciální techniku, přibývá těch, kteří rostlinu zatím zkouší na malých výměrách do jednoho hektaru. ČTK to řekla předsedkyně Konopářského svazu ČR Marie Široká. Technické konopí, které se v rostoucí míře vrací na česká pole zhruba po 50 letech, má využití v řadě odvětví.
Na jaro a podzim zapomeňte, je tu doba ledová
Evropané si mohou z kalendáře nadlouho vyškrtnout dvě roční období: jaro a podzim. Podle vědců jde o důsledek periodických globálních klimatických změn. "Začíná se měnit cirkulace vzduchu. Do České republiky tedy bude proudit v mnohem větší míře ten chladnější ze západu a severu," předpovídá klimatolog Jan Pretel. Připomíná, že podobné změny přicházejí vždy velmi náhle.
Úplné texty zpráv a další události uplynulých dní naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Zdroj: Agris, 13. 6. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 10:44
