Amazonský prales se mění v rezervaci
6. 12. 2006 | Aktuálně.cz
Brazilská vláda včera odhlasovala, že bude nově chránit 150 000 čtverečních kilometrů deštného pralesa v severobrazilském státě Pará, který je vážně ohrožen nelegální těžbou dřeva.
Rezervace větší než Anglie
Nová přírodní rezervace na severovýchodě Brazílie je rozlohou větší než Anglie a zahrnuje i několik už dříve vyhlášených národních parků. Nyní se však zásadně rozšířily například přísně chráněné zóny, kde žijí vzácné druhy ptáků, opic a šelem.
Deštný prales, který pokrývá prakticky celou plochu státu Pará, je kvůli ilegálním těžařům dřeva a spekulantů s pozemky vážně poškozen. Jeho území je totiž snáze dostupné než odlehlejší vnitrozemské pralesní oblasti.
Přísnější ochranná opatření v tomto státě proto brazilská vláda začala prosazovat již loni, kdy byla tamějšími farmáři zastřelena americká jeptiška, která proti ničení pralesa vystupovala. Tehdy byla vytvořena rezervace o rozloze 30 000 čtverečních kilometrů.
Guvernér státu Pará Simao Jatene ale upozornil, že na některých místech rezervace bude i nadále povolena omezená ekonomická aktivita, která je nutná pro přežití tamějších obyvatel.
Ničení Amazonie se zpomaluje
Brazilská Amazonie, největší tropický prales na světě, se rozkládá na 4,1 milionu kilometrů čtverečních a představuje jeden z nejrozmanitějších ekosystémů planety. Pokrývá oblast větší než Indie a žije na něm až čtvrtina všech známých živočišných druhů.
Podle odborníků kácení dřeva a zemědělství zničily už celých dvacet procent pralesa. Tempo destrukce je však podle brazilského ministerstva životního prostředí nyní pomalejší.
Zdroj: Aktuálně.cz, 6. 12. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 15:33
