V Jeseníkách znovu žije rys ostrovid
16. 4. 2007 | ČTK
Minimálně tři kusy rysa ostrovida se pohybují v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKO). Podle ochranářů se tento kriticky ohrožený druh po jednom století vrací zpět do původních lovišť. V Jeseníkách má pro život vhodné podmínky, píše dnes Šumperský a jesenický deník.
"Před dvěma týdny jsem při pochůzce objevil stopy rysa ostrovida. V současné době zde žijí tři kusy, ale podle zpráv, které máme, nevylučujeme ani čtyři," řekl listu zoolog Ladislav Hajný. Osobně se s vzácnou šelmou setkal naposledy před deseti lety. Od té doby už takové štěstí neměl. Před dvěma lety měli na Správě CHKO informaci i o výskytu mláděte v jesenických horách.
Rys je v Jeseníkách, ale nejen tam, vzácností. Dříve se vyskytoval na celém území republiky, ale vlivem osídlování, odlesňováním a dalšími zásahy člověka byl v 19. století vyhuben. Poslední spolehlivý doklad o jeho výskytu v Čechách je z roku 1885. O návrat šelem se ochranáři pokoušejí od konce 20. století, kdy na Šumavu vypustili 17 kusů karpatských rysů.
"Jde o původní druh zvěře, který před lety zcela vymizel a teď se zase vrací zpět do naší přírody, čemuž jsme rádi. V Jeseníkách má pro život vhodné podmínky a byli bychom rádi, kdyby se podařilo současný stav rysů rozmnožit," uvedl šéf Správy CHKO Jeseníky Jan Halfar.
Zatímco ochranáři jásají, myslivci rysa rádi nevidí. Loví spárkatou zvěř. Rys útočí většinou z větví stromů a podle myslivců už srny a laně nemají obranné reflexy a jsou snadnou kořistí. S tím ale ochranáři nesouhlasí. "Myslivci si neuvědomují jeho funkci v biotopu. Dělá tu nejlepší selekci. Díky němu je zvěř zdravá, ostražitá a dobře se vyvíjí. Rys vybíjí jen slabé jedince, kteří se jinak podílejí na degeneraci populace," řekl Hajný. Podle něj by rysů mohlo být v Jeseníkách mnohem více. Jen území CHKO, které zabírá 740 kilometrů čtverečních, by uživilo deset kusů této kočkovité šelmy.
Zdroj: ČTK, 16. 4. 2007
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.12.2025 06:15
