Nizozemí se už netopí v mléce a másle
20. 7. 2007 | Potravinářská komora
Mléčné kaluže vyschly, hory másla roztály. Nizozemští zemědělci již nejsou díky zvýšené světové poptávce závislí na evropských zemědělských dotacích. Dříve se skladovalo máslo v chladírnách což napomáhalo k udržování stabilních cen pro dodavatele mléka. Pro spotřebitele bylo výhodné, že se toto máslo dostávalo na trh za velmi nízké ceny v rámci např. vánočních akcí. Díky nově se rodícím ekonomickým velmocem jako je např. Čína a snižující se produktivitou v zemědělství jako je např. Austrálie – díky suchu, dělají nizozemští zemědělci dobré obchody. Nizozemský trh mléka nepotřebuje ke své existenci a aktivitám Brusel.
Jeden z největších nizozemských dodavatelů mléka dodává, že již nezápasí s přebytky. Cena másla je vysoká. Nizozemská asociace dodavatelů mléka očekává, že nechvalně známá kvota na mléko, kterou museli zemědělci roky dodržovat, se bude rušit. Pouze 20 procent nizozemského mléka se dostane do tetrapaků nebo do lahví, zbytek se zpracovává na sýr, sušené mléko a další produkty a také jde na export. Tohle evropské opatření bylo součástí evropské zemědělské politiky.
Zdroj: Potravinářská komora, 20. 7. 2007
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 21:14
