Souhrn událostí uplynulého dne – 6. 8. 2007
7. 8. 2007 | Agris
Slazení zůstává klíčem a zvláštností k mnoha druhům potravin a nápojů. V potravinářském průmyslu se hledají stále nové možnosti použití různých druhů sladidel. Jejich vlastnosti jsou pro vzájemné porovnávání velice důležité. V roce 2007 je nejnovějším trendem, který vede jasně a rychle ke zlepšení vlastností kategorie funkčních potravin. Funkční potraviny v sobě mimo jiné zahrnují různé druhy přírodních a organických složek. Vyskytují se také v cereálních tyčinkách, ovocných pomazánkách, jogurtových výrobcích, dietetických a zdraví prospěšných potravinách.
Včelstva v hradeckém kraji znovu likviduje mor
Včelstva v Královéhradeckém kraji znovu zasáhl včelí mor. Na poslední ohnisko nákazy veterináři narazili v Bílé Třemešné na Trutnovsku. Nemoc se v kraji začala šířit před dvěma lety a včelaři měli v poslední době za to, že hrozba již byla zažehnána. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj.
Nařízení 842/2006/ES o fluorovaných skleníkových plynech způsobujících oteplování se začíná používat
Na budoucí legislativní omezení provozu chladicích zařízení nesplňujících pravidla o snížení emisí je nutno se včas připravit. 4. července 2007 začne platit nařízení 842/2006/ES, které v souladu s „Kjótským protokolem“ rámcově upravuje pravidla směřující ke snížení emisí fluorovaných skleníkových plynů. Státy se s cílem omezení globálního oteplování zavázaly, že sníží v období 2008 až 2012 emise fluorovaných skleníkových plynů o 8 % proti stavu v r. 1990. Pro splnění těchto závazků musí být přijata i opatření na úrovni Společenství (na základě článku 95 Smlouvy). U některých aplikací, kde se nenajdou vhodné alternativy, bude nutné omezit uvádění na trh a používání určitých zařízení.
Do konce měsíce asi skončí opatření proti ptačí chřipce
Nezjistí-li se v okolí zlikvidovaných ohnisek na Orlickoústecku nic, mohla by zde skončit mimořádná veterinární opatření do konce srpna. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben. „Vše se vrátí no normálních kolejí. Ale ne tak zcela,“ řekl mluvčí. Letošní zkušenost s výskytem nemoci by měla být podle Dubna především varováním zejména pro velkochovatele. „Je třeba si uvědomit, že původce nákazy, virus ptačí chřipky, se v prostředí vyskytuje, svědčí o tom i hlášení z Německa, či Francie. Proto je na místě opravdu dodržovat zásady dokonalé prevence a hygieny. Pro chovatele a jejich zaměstnance to znamená bezpodmínečně používat tzv. hygienických smyček. Tj. převlékat se a mýt před vstupem do chovných zařízení. Nemluvě o zákazu vstupu nepovolaným osobám,“ konstatoval Duben.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Zdroj: Agris, 7. 8. 2007
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 13:56
