Klatovští rybáři dnes ukončili podzimní výlovy všech 203 rybníků
20. 11. 2007 | ČTK
Výlovem osmihektarového rybníka Mělký na Tachovsku ukončilo dnes Klatovské rybářství výlovy 203 rybníků plánovaných na hlavní podzimní sezonu. Kvalita ryb je velmi dobrá, cena vánočního kapra bude o šest korun vyšší než loni, tedy 65 korun za kilogram bez daně na sádkách Klatovského rybářství. Na pultech prodejců se bude cena před Vánoci pohybovat od 80 korun výše. ČTK to ČTK řekl ředitel Václav Voráček.
"O 80 až 100 procent vzrostly meziročně náklady na krmení, na pšenici, žito a tritikále, kterých jsme na jaře a v létě spotřebovali stejně jako loni 1600 tun," zdůvodnil hlavní důvod růstu ceny.
Klatovští rybáři vylovili od září do dnešního dne 580 tun ryb, tedy stejně jako loni. Téměř celá produkce se prodá koncem roku. "Na Vánoce bude ryb dostatek," dodal Voráček. Zhruba 90 procent tvoří kapři o hmotnosti nad dva kilogramy. Čeští zákazníci požadují kapry těžší než 2,5 kg. Zbytek jsou tolstolobici, amuři a dravci - štika, candát a sumec. "Ryba z podzimních výlovů je velmi kvalitní, bez boláků nebo povrchových zranění, a dobře vyživená," řekl ředitel.
Už na jaře vylovila firma 250 tun ryb. Celkem letos plánuje Klatovské rybářství produkci 1100 tun ryb, meziročně o 30 tun více. Zhruba 800 tun bude kaprů, stejně jako loni. Asi 45 procent ryb o nižší hmotnosti 1,1 až 1,6 kg vyveze firma do Německa a malé množství do Polska. Vývozní cena je shodná s českou. Podnik ale musí kapry exportovat, neboť by je v Česku neprodal. Mírně více než loňských 160 tun vyprodukují rybáři z Klatov lososovitých ryb - pstruhů a sivenů.
"Poptávka po kaprech se už nyní mírně zvyšuje," uvedl ředitel. První sváteční ryby z Klatov se objeví v obchodních centrech a na ulicích ve městech Plzeňského kraje a v Praze týden před Vánoci.
Letošní spotřeba sladkovodních ryb v ČR se podle Voráčka oproti loňsku nezvýší, zhruba 30 let je jeden kilogram na osobu za rok. Prodej mořských ryb, jejichž ceny jsou v průměru poloviční oproti sladkovodním, také stagnuje na čtyřech kilogramech na osobu.
Druhý největší rybářský podnik v zemi, který vlastní přes 400 rybníků s plochou 2200 hektarů, zpracuje letos v Tajanově u Klatov 300 tun svých ryb do výrobků, stejně jako loni. Polovinu prodá v obchodních řetězcích.
Podnik nyní rybníky zazimuje a jeho lidé budou do jara provádět údržbu, opravy hrází a vysekávání porostů.
Zdroj: ČTK, 20. 11. 2007
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 14:01
