Agris.cz - agrární portál

ÚOHS převzetí výlučné kontroly nad AGROBOHEMIÍ

9. 1. 2008 | Agris

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil spojení soutěžitelů DEZA, a.s. a AGROBOHEMIE a.s. Informoval o tom dnes odbor vnějších vztahů antimonopolního úřadu. Společnost AGROBOHEMIE byla podle Úřadu doposud společným podnikem firem DEZA a UNIPETROL, a.s. DEZA nyní může odkoupit od UNIPETROLU jeho 50% podíl, čímž získá nad společností AGROBOHEMIE výlučnou kontrolu. Rozhodnutí již nabylo právní moci.

Společnost DEZA působí jako zpracovatel surového benzolu a dehtu a vyrábí zejména černouhelné smoly, základní aromáty, impregnační oleje, toluen, benzen a další. DEZA je součástí skupiny AGROFERT, jež je v oblasti chemického průmyslu činná i prostřednictvím firem PRECHEZA a.s. a Duslo, a.s.

Společnost AGROBOHEMIE se zabývá obchodem s chemickými produkty, zejména čpavkem a močovinou, a to především prostřednictvím svých dceřiných společností Lovochemie a Synthesia.

Úřad posuzoval možný dopad spojení především na trzích, na nichž se činnosti spojujících se soutěžitelů překrývají, konkrétně v oblastech výroby čpavku, močoviny, dusíkatých hnojiv, vícesložkových hnojiv, kyseliny dusičné, kyseliny sírové a přípravků na ochranu rostlin.

Vzhledem k tomu, že horizontální propojení vzájemných činností již existovalo před realizací spojení, v důsledku fúze nedochází v uvedených oblastech k posílení postavení spojujících se soutěžitelů, tj. skupiny AGROFERT a skupiny AGROBOHEMIE. Spojením naopak dochází ke snížení tržních podílů ve výrobkových oblastech, na nichž působí skupina UNIPETROL, která se po realizaci spojení stane konkurentem AGROBOHEMIE. K narušení hospodářské soutěže nedojde ani na vertikálně navazujících trzích, kde zůstanou pouze zachovány již existující vazby.

Úřad tedy dospěl k závěru, že posuzované spojení soutěžitelů nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, zejména proto, že nezvýší tržní sílu spojujících se soutěžitelů natolik, aby vedla ke vzniku nebo posílení dominantního postavení spojujících se soutěžitelů nebo některého z nich na vymezených relevantních trzích ani na vertikálně propojených trzích.


Zdroj: Agris, 9. 1. 2008





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 23:48