Mléčné kvóty budou přece jenom navýšeny?
14. 1. 2008 | Cestr.cz
Evropská komise upřesnila svoje představy o mléčných kvótách. Ty představila na semináři, který byl v Bruselu 11.1.2008 věnován této problematice.
Podle Komise splňuje případné navýšení o 1 případně 2 % představy EU o „soft landing – měkkém přistání“ pro producenty mléka po roce 2014-15, tedy v období zrušení mléčných kvót.
Podle dvou z několika představených scénářů se očekává nárůst objemu produkce mléka v EU před rokem 2014 o 4 %, resp. o 5,1 %, což bude dle výsledků studie Evropské komise doprovázeno poklesem ceny mléka o 0,6 %, resp 3,1 % .
Samotné navýšení kvóty o 2 % k 1.4. 2008, tak jak jej komise opakovaně avizovala, bude představovat cenový pokles mléka o cca 3 %.
Dodatečné množství mléka na trhu, které by případné navýšení kvóty znamenalo, však nebude v žádném případě využito rovnoměrně ve všech státech.
Plně by navýšenou kvótu využilo Rakousko, Belgie, Finsko, Irsko, Itálie, Holandsko a Španělsko. V ostatních státech EU se neočekává nárůst produkce vyšší než je množství stanovené národními kvótami. U Švédska, Anglie a většiny nových členských států komise připouští pokles ceny v důsledku navýšení kvóty na trhu.
Komisařka Fischer Boelová připouští, že komise nevidí úpravu kvóty jako jediný nástroj regulace a dokáže si představit i jiné varianty, jako je například úprava dávek za překročení kvóty nebo sladování na celounijní úrovni. Toto prohlášení je výrazný posun v postojích paní komisařky Fischer Boelové, která ještě loni v listopadu tuto variantu považovala za nezajímavou.
I nadále odmítá komisařka uvolnění převodu kvót přes hranice členských států.
Samostatnou kapitolou jsou pak opatření týkající se soukromého skladování másla a další doprovodná opatření na trhu.
Zdroj: Cestr.cz, 14. 1. 2008
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 19:06
