Agris.cz - agrární portál

ENDURE: výzkumný projekt EU zaměřený na diverzifikaci ochrany plodin

6. 6. 2008 | ÚZPI

ENDURE je síť excelence (NoE), v rámci které se spojuje 130 výzkumných pracovníků aktivních v oblasti agronomie, biologie, ekologie, ekonomiky a společenských věd z 18 organizací v 10 zemích EU. Fungování této NoE po dobu čtyř let (2007–2010) finančně podporuje Evropská komise prostřednictvím 6. rámcového programu, priority 5: Kvalita a bezpečnost potravin.

Hlavní cíle, které si NoE ENDURE vytýčila, jsou:

– definovat výzkumné aktivity v EU se zaměřením na snižování pesticidů;

– vytvořit základnu znalostí, přístrojového vybavení a lidských zdrojů podle potřeb zemědělství, průmyslu a neziskového sektoru;

– uspokojovat informační potřeby zemědělců a spotřebitelů.

Koordinátorem projektu je INRA (Francie), výše podpory Evropksé komise činí 11,2 milionů EUR.

Pokroky v ochraně plodin značně přispěly k vysoké výtěžnosti a konzistenci produkce, ale také k novým obavám o zdraví člověka a o životní prostředí. Zvýšené obavy spotřebitelů pokud jde o používání pesticidů vedly k rozvoji systémů hospodaření, které využívají chemické prostředky (včetně pesticidů) v menším rozsahu (viz QLIF).V rámci EU se pracuje na tematické strategii udržitelného používání pesticidů.V rámci projektu ENDURE se uskuteční ve dnech 12.–15. října 2008 ve Francii mezinárodní konference. Více informací o projektu ENDURE.


Zdroj: ÚZPI, 6. 6. 2008





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 10:23