Pšenice tolerantní k suchu s výnosy vyššími o 20 %
7. 1. 2009 | ÚZPI
V australském státě Victoria byla vyvinuta nová GM pšenice, která se vyznačuje tolerancí k suchu a její výnosy jsou vyšší až o 20 % v porovnání s klasickou pšenicí. Tato novinka je významná hlavně pro země, které jsou postihovány nedostatkem vlahy, jako např. Austrálie, USA, Argentina, Čína a Indie. Informace je zajímavá i s ohledem na měnící se klima. Po celém světě je 35–50 % ploch pšenice, které jsou z hlediska vláhy riskantní.
Profesor German Spandenberg, který byl vedoucím výzkumného týmu, uvedl, že bylo testováno 24 linií GM pšenice, z kterých sedm přineslo vyšší výnos i při stresu ze sucha. Geneticky modifikovaná pšenice je pěstována zatím jen v pokusných podmínkách. Aktuální výsledky pokusů musí být ověřeny a potvrzeny pokusy v dalších sezónách. Jak uvedl prof. Spandenberg, GM pšenice tolerantní vůči suchu vyžadují ještě mnoho let výzkumu, než budou připraveny pro komerční využití.
Zdroj: ÚZPI, 7. 1. 2009
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.12.2025 09:10
