Souhrn událostí uplynulého dne - 20. 8. 2009
21. 8. 2009 | Agris
V drůbežárně se objevila salmonela
V drůbežárně v Černčicích u Loun se objevila salmonela. Konkrétně ji testy odhalily v trusu drůbeže v jedné z hal. Kvůli výskytu nákazy platí mimořádná opatření. Krajská veterinární správa proto nařídila mimořádná opatření - do haly byl zakázán vstup a nesmí se z ní vynášet věci a nářadí. Přijata byla i další opatření. Veterináři ale zjistili výskyt nákazy v době, kdy hala už byla prázdná - slepice byly odeslány na jatka a vejce do distribuční sítě. Vzorek, ve kterém byla salmonela nalezena, byl odebrán v druhé půli července s třítýdenním předstihem oproti plánovanému odběru z důvodu předčasného ukončení existence hejna slepic.
Jak zabránit tomu, aby se jako bio neprodávaly běžné potraviny. Systém ekologického zemědělství je založen na registraci všech složek výrobního a distribučního řetězce. To znamená, že zemědělec, zpracovatel (jatka, pekárna, mlékárna) i velkoobchodník musejí být registrováni u Ministerstva zemědělství jako podnikatelé v ekologickém zemědělství a musejí procházet pravidelnou kontrolou, zda dodržují zákon a evropskou legislativu o ekologickém zemědělství (zákon 242/2000 Sb. a Nařízení EHS 834/2007). Tyto předpisy velmi podrobně stanovují jaké postupy je třeba ve všech těchto fázích dodržovat, aby bylo možné produkt označit jako biopotravinu.
Popcorn prý má stejné množství antioxidantů jako ovoce
O ovoci a zelenině, ale i o potravinách, jako je čokoláda, víno, káva nebo čaj, je známo, že hrají svoji roli ve snižování rizika onemocnění srdce a rakoviny, protože obsahují pro zdraví příznivé látky označované jako polyfenoly. Doposud se ale nevědělo, že některé potraviny podávané jako rychlé občerstvení a celozrnné cereálie jsou také významným zdrojem těchto látek, píše britský deník The Daily Telegraph. Polyfenoly jsou rostlinné substance, které se nacházejí v mnoha druzích ovoce a zeleniny a v dalších rostlinách, jako jsou ořechy, olivy, čajové lístky a hroznové víno.
Japonci vyvinuli nový typ výnosné rýže, která odolá záplavám
Japonští výzkumníci vyvinuli nový druh vysoce výnosné rýže, která potopena pod vodou začne rychle vyhánět dlouhé duté stonky, a může tak přežít záplavy. Informoval o tom zpravodajský server BBC s odvoláním na studii zveřejněnou dnes v časopise Nature. "V období dešťů nelze pěstovat jakékoli plodiny, protože úroda je zaplavena při povodních a uhyne," připomněl vedoucí projektu Motojuki Ašikari. Nová "superrýže", která vznikla implantací genů rýže odolné záplavám na citlivější, vysoce výnosnou rýží, při zatopení údajně dokáže vyrůst až o 25 centimetrů denně.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství
Zdroj: Agris, 21. 8. 2009
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.12.2025 10:44
