Agris.cz - agrární portál

V Libereckém kraji daly včely asi o pětinu medu méně než loni

24. 9. 2009 | ČTK

Snůška medu v Libereckém kraji je letos podprůměrná a asi o pětinu nižší než v loňském roce. Poznamenalo ji hlavně nepříznivé počasí. V červnových a červencových bouřkách smyly průtrže mračen téměř všechnu sladkou látku medovici z listnatých a z jehličnatých stromů. Medovice chyběla v celé republice. V Libereckém kraji navíc po tuhé zimě neměly včely dostatek síly na začátku jara, kdy díky prudkému oteplení rychle rozkvetly ovocné stromy. ČTK to dnes řekl předseda Českého svazu včelařů na Liberecku Vladimír Davídek.

"Přesné údaje o snůšce medu v kraji zatím neznáme, ale ve srovnání s rokem 2008 určitě poklesla. Medu není tolik, a jeho ceny stouply. Loni jsme nabízeli kilogram lučního medu přibližně za 100 korun, letos většinou za 120 korun. Lesní med stojí ještě více, ale téměř není," dodal Davídek.

Podle tajemníka Českého svazu včelařů Miloslava Peroutky se snůška medu snížila meziročně asi o pětinu v celé zemi. "Loni produkce medu překročila 6000 tun, letos ji odhadujeme na necelých 5000 tun. Nedostatek medu ale nehrozí. V Česku si ho lidé koupí ročně 5000 až 6000 tun a někteří včelaři letos prodávali ještě zásoby z loňska," podotkl Peroutka.

Průměrný Čech spotřebuje za rok zhruba půl kilogramu medu, průměrný Němec nebo Švýcar třikrát tolik. Med posiluje odolnost člověka proti nachlazení a mnoha dalším nemocem.

Letošní snůška medu se lišila území od území. "Některým místům se průtrže mračen vyhnuly, a medovice na stromech zůstala," upozornil Peroutka. Například v okolí Horní Řasnice na Liberecku medovice vydržela a včelaři Vlastimilu Svobodovi tam jedno včelstvo sneslo asi 30 kilogramů medu. Davídek žije jen o 15 kilometrů dál a kvůli spláchnuté medovici mu jedno včelstvo dalo jen 20 až 25 kilogramů medu.

Včelaři zažili již druhý horší rok po sobě, loni je trápily úhyny včelstev. Letošní zimu včelstva přečkala bez větších potíží, ale zase přišly prudké výkyvy počasí. Úspěchem skončil naposledy pro včelaře rok 2007, kdy v republice vyprodukovali více než 8000 tun medu.

Od loňského roku smějí včelaři sami obchodovat s medem na území svých krajů. Prodávají ho převážně v tržnicích či přímo doma. Za kilogram medu si až do loňska účtovali většinou 100 korun. V sousedním Německu nebo v dalších západoevropských zemích se prodává za 200 korun.

V Česku působí zhruba 48.000 včelařů a chovají okolo půl milionu včelstev. Před 20 lety jich bylo asi 80.000 a pečovali o 800.000 včelstev. Na Liberecku žije zhruba 500 včelařů, kteří chovají na 5000 včelstev. V Libereckém kraji se další stovky lidí zabývají včelařstvím také na Českolipsku, dobré podmínky mají i na jihu Semilska v okolí Českého ráje.

Včelařů však v Česku ubývá. Na Liberecku jejich průměrný věk překračuje 60 let, mladí lidé se mezi nimi objevují výjimečně. Odrazují je malé výnosy ze včelaření, s nimiž souvisí nízká státní podpora.


Zdroj: ČTK, 24. 9. 2009





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.05.2024 17:00