Souhrn událostí uplynulého dne – 16. 12. 2009

Evropské sýry s chráněným označením

Chráněná označení původu (CHOP) a chráněná zeměpisná označení (CHZO) mají značný marketingový a obchodní význam. Registr chráněných označení na základě nařízení 510/2006/ES a prováděcího nařízení 1898/2006/ES zahrnuje stovky výrobků. Pokud jde o sýry, tak z celkových 153 CHOP má Francie 41, Itálie 35 a Řecko a Španělsko po 20, a z celkových 15 CHZO má rovněž nejvíce Francie, a sice 4 označení. ČR (i Slovensko) zatím čeká na vyřízení 3 žádostí o CHZO.

Biopotraviny jsou zdravější než klasicky vyráběné

Také v ČR rok od roku přibývá biofarem. Biopotraviny jsou nutričně hodnotnější a obsahují méně nežádoucích látek než potraviny vyráběné ze surovin produkovaných konvenčním zemědělstvím. Vyplývá to z výsledků výzkumného projektu QLIF, na němž v letech 2004 až 2009 pracovalo 31 evropských výzkumných středisek, společností a univerzit. Jeho výsledky prezentovali přední odborníci na ekologické zemědělství v Praze dne 25. 11.

Cena rýže rostla

Cena rýže v průběhu včerejšího obchodování na Chicago Board of Trade zamířila vzhůru, přičemž lednový kontrakt posílil o 32 centů (2 procenta) na 15,98 dolaru. Rýže prorazila důležitou rezistenci a vyšplhala se na několikaměsíční maximum. Cenu podpořily technické faktory a spekulace týkající se vyšší poptávky po americké rýži. Filipíny hodlají nakoupit v nejbližší době 510 000 tun rýže, Irák pak 120 000 tun.

Kodaň: „Climategate“ rozděluje vědce

Vědci se předhánějí v předkládání důkazů o katastrofálních dopadech globálního oteplování a snaží se tak přimět politiky, kteří se v těchto dnech scházejí na klimatické konferenci OSN v Kodani, aby se dohodli na rázném postupu. Jejich skeptičtí kolegové podobná tvrzení považují za neopodstatněná. Poslední výzkumy naznačují, že vědecký konsensus v rámci Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny (IPCC), je možná až příliš optimistický.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info