Agris.cz - agrární portál

Heineken ukončil výrobu piva v Lounech, propustí 60 lidí

26. 1. 2010 | ČTK

Heineken ukončil výrobu piva v Lounech. Na konci ledna propustí 29 lidí, dalších 30 zaměstnanců přijde o práci v následujících týdnech. ČTK to dnes sdělila Kateřina Eliášová z Heinekenu. Výrobu koncern přesune do pivovarů v ústecké čtvrti Krásné Březno a nedalekého Velkého Března. Značku Louny i původní recepturu zachová. Heineken už loni uzavřel pivovary Znojmo a Kutná Hora.

Důvodem uzavření lounského pivovaru se 68 zaměstnanci je jeho špatný technický stav, trvalý pokles výroby a ekonomická krize vedoucí k dlouhodobému trendu poklesu konzumace piva v Česku, uvedla Eliášová. V Lounech Heineken zachová distribuční centrum.

"Pivo se v Lounech přestalo vařit už dnes. Do konce února se zásoby piva budou ještě stáčet do sudů. Nepočítáme s propuštěním všech zaměstnanců lounského pivovaru, nabídneme 13 pracovních pozic v jiných pivovarech společnosti," doplnila Eliášová.

Propuštěným pracovníkům firma podle jejího generálního ředitele Lievena Van der Borghta poskytne konzultace při hledání nového uplatnění. "S odbory jsme se dohodli na podmínkách odstupného," dodal.

Za negativní signál pro region označil ukončení výroby piva v Lounech ředitel místního úřadu práce Vratislav Pražák. "V případě pivovaru jde o úzce specializované činnosti, odpovídající zařazení lidé těžko najdou. Na druhou stranu jsme očekávali v důsledku krize výrazně horší dopady," řekl ČTK.

Na Lounsku bylo na konci loňského roku přes 6000 nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti dosáhla 11,7 procenta, což Lounsko řadí podle Pražáka k méně postiženým okresům v Ústeckém kraji. "V porovnání s ostatními okresy v rámci celé republiky jsme v míře nezaměstnanosti klesli ze 12. na 23. místo, což je příznivé," sdělil.

Pro lounského starostu Jana Kernera je důležité, že Heineken po ukončení výroby piva i nadále zachová značku Louny a jeho charakteristickou chuť. "Jinak firmě rozumím. Při exkurzi v lounském pivovaru loni na podzim jsem se přesvědčil o tom, že do nezbytné rekonstrukce budov, zařízení a zajištění všech požadavků na bezpečnost, kvalitu a hygienu výroby by Heineken musel vynaložit obrovské investice. To by se ale v jednom menším pivovaru nevyplatilo," vysvětlil.

Za pozitivní Kerner označil příslib společnosti Heineken nadále sponzorovat kulturní, sportovní a společenské aktivity v lounském regionu.

Heineken v roce 2008 zvýšil provozní zisk bez mimořádných položek o 11 procent na 1,93 miliardy eur (56,3 miliardy Kč). Tržby stouply o 27 procent na 14,32 miliardy eur. Čistý zisk se snížil o 9,5 procenta na 1,01 miliardy eur. Výstav činil předloni 161,5 milionu hektolitrů piva, čímž patří mezi tři největší pivovary na světě. Holding se 115 pivovary v 65 zemích světa je stále majoritně v rukách zakladatelské rodiny Heinekenů.

Heineken v Česku vlastní pivovar Starobrno a Královský pivovar Krušovice, který od Nového roku změnil obchodní název firmy na Heineken Česká republika. Předloni se Heineken navíc dohodl na koupi ústecké společnosti Drinks Union, která sdružuje pivovary Krásné a Velké Březno. Patřily do ní i zrušené pivovary Louny a Kutná Hora. Heineken je trojkou na českém trhu a jeho zdejší pivovary předloni vyrobily 2,8 milionu hektolitrů piva.


Zdroj: ČTK, 26. 1. 2010





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 04.05.2024 20:41